Albayrak döneminde dolar kuru yüzde 76, enflasyon yüzde 33 arttı

Berat Albayrak’ın göreve geldiği gün 4,53 TL olan dolar kuru 22 Ekim Perşembe günü itibariyle 7.96 TL’ye yükseldi.
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Hazine ve Maliye Bakanı olan Berat Albayrak döneminde Dolar Türk lirası karşısında yüzde 76 değer kazanırken enflasyon da yüzde 33 arttı. Berat Albayrak’ın göreve geldiği gün 4,53 TL olan dolar kuru 22 Ekim Perşembe günü itibariyle 7.96 TL’ye yükseldi. Temmuz 2018’den bu yana döviz kurları ve enflasyon nasıl değişti?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak döneminde ekonomik veriler oldukça olumsuz seyrediyor. Bunların başında ise döviz kuru geliyor. Türkiye’de son yıllarda döviz kurlarında artışlar yaşanıyor. Her güne yeni bir rekorla başlayan döviz kurları 22 Ekim Perşembe günü tekrardan hareketlenmeye başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın göreve geldiği tarihten bu yana Dolar kuru yüzde 76 artış yaşadı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın sürekli yükselen döviz kurlarına bakış açısı ise çok net: ‘’Benim için hiç önemli değil’’.

Kronos, Merkez Bankası verilerinden yararlanarak Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı yaptığı dönemleri kapsayan döviz kurlarını aylık olarak analiz etti.


GÖREV SÜRESİ BOYUNCA ENFLASYON YÜZDE 33, DOLAR YÜZDE 76 YÜKSELDİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın göreve geldiği tarih olan 9 Temmuz 2018’den bu yana enflasyon yüzde 33 oranında arttı. Bakan Albayrak göreve geldiğinde TÜFE 359,41 iken son açıklanan verilere göre TÜFE 477,21’e yükseldi. Döviz kurlarındaki artış ise enflasyon oranlarındaki artışın iki katından fazla. Berat Albayrak’ın göreve geldiği gün dolar kuru 4.53 TL iken, Perşembe günü itibariyle 7.96 TL’ye yükseldi. Amerikan Doları son 26 ayda Türk Lirası karşısında yüzde 76 oranında değer kazandı.

Döviz kurlarındaki artış sadece Dolar’da yaşanmıyor. Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olarak atandığı gün borsada 5.33 TL olarak değer gören Euro, Perşembe günü itibariyle 9.41’e tırmandı. Türkiye’de Euro kuru Berat Albayrak’ın 26 aydır devam eden görev süresi boyunca yüzde 77 oranında arttı.

İNGİLİZ POUNDU TARİHTE İLK KEZ ÇİFT HANELERE ULAŞTI

Türk ekonomisinde uzun zamandır yaşanan istikrarsızlık Türk lirası karşısında döviz kurlarının değer kazanmasına neden oldu. Özellikle son 2 yıldır döviz kurları rekor üstüne rekor kırıyor. Birçok kuruluşa göre ekonomik anlamda negatif görüntü çizen Türkiye’de Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı yaptığı dönemde İngiliz Sterlin’i tarihte ilk kez çift basamaklı işlem görmeye başladı. Eylül ayı sonunda İngiliz Sterlini tarihte ilk defa çift haneli değerlere ulaştı ve Merkez Bankası’nda 10.26 TL’den işlem görmeye başladı. Berat Albayrak’ın göreve geldiği tarih olan 9 Temmuz 2018 tarihinde 6.03 TL’den işlem gören İngiliz Sterlini, Perşembe günü itibariyle 10.43 TL’ye yükseldi. İngiliz Sterlini, Türk lirası karşısında son 26 ayda yüze 73 oranında değer kazandı.

ALBAYRAK: “KURLARA BAKMIYORUM”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomik Programı toplantısı sonrası yükselen döviz kurları hakkında gazetecilere “Kur benim için hiç önemli değil, oraya bakmıyorum sanayimiz güçlü. Oraya hiç bakmıyorum. Kur artık bizim elimizde” yanıtını verdi. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, CNN Türk’te katıldığı bir programda son dönemde döviz kurunun patlaması ve Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybetmesinin yarattığı endişeye ilişkin bir soruya “Dolarla mı maaş alıyorsunuz, Dolar borcunuz mu var, Dolarla bir işiniz var mı? Türkiye’de yıllardır kur algısı üzerinden ekonomiyi değerlendirme çabası mevcut. Önceden kur seviyeleri daha çok etkiliyordu. Bunun eski dönemlere kıyasla çok daha az etkilediği bir süreçteyiz’’ yanıtını verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ