Albayrak açıkladı: AKP 'zengin'e dokunmaya hazırlanıyor

AKP'nin Kızılcahamam'daki kampına, Cumhurbaşkanının, ''Buradaki çalışmalarımızda şunu gördüm; fitne bayağı egemen'' sözleri damga vururken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 'zengin'e dokunulacağı yönündeki açıklamaları da dikkat çekti.Albayrak, Erdoğan'ın açıklamalarının gölgesinde kalan ancak yeni vergi sinyali olarak da algılanabilecek sözlerinde, "Çok kazanandan çok alacağız" dedi. 


AKP'li vekiller ise, bu ifadeleri 'servet vergisi yolda' şeklinde yorumladı.

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre, Kızılcahamam toplantısı sanıldığı kadar 'sorunsuz' geçmedi. Vekiller, özellikle enflasyon düşerken sürekli yapılan zamlardan şikayetçi oldu ve, "Bu zamları vatandaşa anlatamıyoruz" diye yakındı.

Dahası, vekillerden biri, Erdoğan'ın korumalarının tavrından şikayetçi oldu ve, "Organizasyonlarda bizi itip kakıyorlar. Milletvekiline bunu yapan vatandaşa daha kötü davranıyordur" eleştirisinde bulundu.

Ekonominin gidişatına dair bir sunum yapan Albayrak’ın ekonomide olumlu gelişmeler olduğunu anlatması üzerine, milletvekillerinden eleştiri geldi.

Vekillerden biri, eleştirisini, "Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) açıkladığınız gün elektriğe zam geldi" sözleriyle ortaya koyarken, Albayrak ise YEP’in açıklandığı gün zam yapılmasının yanlış olduğunu kaydetti.

Bir vergi paketi hazırladığını açıklayan Albayrak, “Çok kazanandan çok alacağız” dedi. Albayrak’ın bu sözleri vekiller arasında servet vergisi getirileceği şeklinde yorumlandı.

Milletvekilleri, Erdoğan’ın katıldığı toplantıda ise “Enflasyon düştü deniyor. Ama sürekli zam geliyor. Zamları vatandaşa anlatamıyoruz” dedi. Erdoğan bunun üzerine “Sayın Bakan yanıtlasın” diyerek Albayrak’a söz verdi. Albayrak, ekonomideki dengeleme sürecinin devam ettiğini belirtti.

Sigara ile mücadele konusunda çalışmalara değinen Erdoğan, özel arabalarda sigara kullananlara yönelik denetimlere dikkat çekti. Milletvekillerini de uyaran Erdoğan, “Puro içenlerinizi de biliyorum. Puroya da ağır vergiler getireceğiz” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ