“AKP Almanya’da vergi kaçıran ve kara para aklayan Türk vatandaşlarını koruyor”

Alman Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut, OECD anlaşması uyarınca kişi ve kurumların mali hesap bilgilerini paylaşmakla yükümlü olan Türkiye’nin taahhüdünü yerine getirmediğini söyledi.
Vergi kaçakçılığı ile mücadelede Türkiye’nin Almanya’ya gereken bilgileri aktarmadığı ortaya çıktı. Sol Partili Akbulut’un soru önergesine Maliye Bakanlığı tarafından verilen yanıta göre Almanya, vergi kaçakçılığıyla mücadele için bir çok ülke ile otomatik olarak mali hesap bilgilerini değişmesine rağmen, Türkiye’den bilgi aktarımı yapılmıyor.


Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) girişimi ile hayata geçirilen mekanizmaya göre yaklaşık 100 ülke banka, kişi ve kurumlara ait mali hesap bilgilerinin karşılıklı olarak paylaşılmasını taahhüt etmişti. Ancak aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 4 ülke bilgi değişimini taahhüt etmesine rağmen gereken koşulları yerine getirmedi.

GANA, NIUE ADASI, SINT MAARTEN VE TÜRKİYE

Türkiye’nin yanı sıra Afrika ülkelerinden Gana, Büyük Okyanus’un güneyinde yer alan Niue adası ile Karayiplerdeki Sint Maarten koşulları yerine getirmeyen diğer ülkeler. Maliye Bakanlığı, bu 4 ülkenin de otomatik mali hesap bilgileri değişimi için gereken bilgi ve onayları OECD bünyesindeki koordinasyon kurulu sekreterliğine ulaştırmadığını aktardı. Almanya’da yaşayan yaklaşık 3 milyon Türkiye kökenlinin aile bağları ve iş ilişkileri nedeniyle Türkiye ile sıkı bağlantıları bulunuyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ