ABD Hazine Bakanı Yellen ‘verimsiz ve spekülatif’ dedi, Bitcoin sert düştü

Kripto para birimlerinden Bitcoin'i "verimsiz" ve "spekülatif" olarak nitelendiren ABD Hazine Bakanı Yellen'in açıklamasından sonra sert düşüşler yaşandı. Hafta sonu 58 bin doların üzerine çıkan Bitcoin 48 bin doların altına geriledi.

ABD Hazine Bakanı Yellen, kripto para birimlerinden Bitcoin’i “verimsiz” ve “spekülatif” olarak nitelendirdi. Bu önemli açıklamadan sonra hafta sonu 58 bin doların üzerine çıkan Bitcoin sert düşüş yaşayarak 48 bin doların altına geriledi.

Hafta sonu 58 bin doların üzerini gören Bitcoin’de düşüş yüzde 10’u aştı. haftanın ilk gününde Bitcoin fiyatları 48 bin doların altına kadar geriledi.


İLK İŞARETİ MUSK VERDİ

Ayrıca, Bitcoin’de 1,5 milyar dolarlık yatırımıyla fiyatların yukarı çıkmasına destek veren Tesla’nın patronu Elon Musk da fiyatların oldukça yüksek göründüğünü belirterek aşağı yönlü harekette etkili oldu.

Bloomberg HT’nin haberine göre; Bitcoin’de 146 bin dolarlık beklentileri bulunan JPMorgan analistleri azalan likidite uyarısında bulundu.

ABD HAZİNE BAKANI YELLEN KONUŞTU, BITCOIN SERT DÜŞTÜ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, The New York Times tarafından düzenlenen bir etkinlikte, ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yellen, “Faiz oranı ortamı nedeniyle eskisinden daha fazla mali alanımız olduğunu ve bunu kullanmayı dikkate almamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Yellen, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketinin başarılı olup olamayacağına ilişkin “Benim için başarı, salgın öncesi işsizlik seviyelerine geri dönebilmemiz ve özellikle hizmet sektöründe işini kaybedenlerin yeniden istihdamını görebilmemizdir.” ifadelerini kullandı.

“OLDUKÇA SPEKÜLATİF, KAYIPLAR KONUSUNDA ENDİŞELİYİM”

Yellen, Bitcoin’e ilişkin de değerlendirmelerinde şunları söyledi:

“Bitcoin’in bir işlem mekanizması olarak yaygın olarak kullanıldığını düşünmüyorum. Korkarım çoğu zaman yasa dışı finansman için kullanılıyor. İşlemleri gerçekleştirmenin son derece verimsiz bir yolu ve bu işlemlerin gerçekleştirilmesinde tüketilen enerji miktarı şaşırtıcı. Oldukça spekülatif bir varlık. Bence insanlar aşırı derecede oynak olabileceğinin farkında olmalı. Yatırımcıların yaşayabileceği potansiyel kayıplar konusunda endişeliyim.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ