11. Kalkınma Planı çiftçiyi bitirme ve yok etme planıdır

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, 11. Kalkınma Planı'nın tarım için ölüm fermanı, AKP'nin 17 yıldır tarımda yaşattığı olumsuzlukların devam edeceğine dair bir tutum belgesi ve çiftçiyi bitirme ve yok etme planı olduğunu söyledi.


CHP’li Sarıbal, “11. Kalkınma Planı, AKP’nin tarımda yaşattığı olumsuzlukları devam ettireceğine dair bir tutum belgesidir, çiftçiyi bitirme ve yok etme planıdır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, 11. Kalkınma Planı’nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda eleştiriler dikkate alınmadan kabul edildiğini söyledi.


Planda tarım topraklarını korumaya dair somut bir tek ifadenin ve yaptırımın olmadığını dile getiren Sarıbal, “AKP’nin 17 yıldır çıkardığı kanunlara baktığınızda bütünüyle tarım topraklarını yok etmeye, başka amaçlara kullanmaya dair bir politika izlediler. Bu program da korunmayacağının açık bir mesajını vermektedir” ifadelerini kullandı.

“AKP DÖNEMİNDE TARIMSAL İSTİHDAM YARI YARIYA AZALDI”

Sarıbal, 11. Kalkınma Planı’nda gıda egemenliği ve güvenliğine dair hiçbir şeyin olmadığını, sadece temennilerin bulunduğunu kaydetti:

AKP iktidara geldiğinde yüzde 35 olan tarımsal istihdamın bugün yüzde 17-18’lere düştüğüne dikkati çeken Sarıbal, “Bu gidişle çok daha hızlı bir gerileme olacak. O yüzden tarımda istihdamın ne olacağına dair hiçbir belirti yok. 5 yıl sonra kaç kişi tarım yapacak? Nasıl olacak ve bu çalışanların bu alandaki sorumlulukları ne olacak onunla ilgili hiçbir kriter, veri, açıklama yok” diye konuştu.

“ÇİFTÇİ SAYISI 700 BİN AZALMIŞ AMA BORCU 222 KAT ARTMIŞ”

Tarımın sürdürülebilmesi için çiftçinin ayakta kalması gerektiğini vurgulayan Sarıbal, şöyle devam etti:

“Çiftçinin üretim yapması ve borç düzenini sağlaması lazım. Çiftçi batmış durumda. 2002 yılında 2.8 milyon çiftçinin 530 milyon lira borcu vardı. Bugün ise 2.1 milyon sayısına düşen çiftçinin 118 milyar milyar lira borcu var. Çiftçinin borcu 222 kat artmış. Bu borçlar yapılandırılmazsa çitçinin gelecekte bu borcu ödeme ve tekrar üretimde kalma olanağı ve imkanı yoktur. Bu program o yüzden aynı zamanda tarımın ölüm fermanıdır. 11. Kalkınma Planı, AKP’nin 17 yıldır tarımda yaşattığı olumsuzlukları kayıt altına aldığı, özeleştiri yaptığı ama buna da devam edeceğine dair bir tutum belgesidir. 11. Kalkınma Planı, çiftçiyi bitirme ve yok etme planıdır.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ