100 bin dolar üzeri döviz alımına 'gecikme getirilmesi' ne anlama geliyor?

​AKP hükümetinin ekonomiye ve serbest piyasaya müdahalesinin bir örneği daha yaşandı.


Ekonomik kriz ve kötü gidişatla başedemeyen hükümet BDDK üzerinden serbest piyasayı tamamen ortadan kaldıran, bankacılık sektörüne müdahale eden yeni bir karar aldı. BDDK’nın bankalara gönderdiği yazıya göre bundan sonra bankalardan 100 bin dolar ve üzerinde döviz alımları bir gün sonra hesaplara geçecek. Karar serbest piyasa ekonomisi düzeninde dikkat çekici olarak yorumlanırken uzmanlar dolar kurunu kontrol altına almada bir etkisinin olmayacağını vurguluyor.

Bloomberg: Bankadan döviz alımları bir gün sonra hesaba geçecek


Bloomberg’ün üç bankacılık kaynağına dayandırdığı habere göre; Bankalarda 100 bin dolar ve üzeri döviz alımlarına 1 günlük valör yani işlemin yapılış tarihi ile gerçekleştirme tarihi arasındaki fark kondu.

Buna göre, 21 Mayıs tarihi itibarıyla gerçek kişilerin 100 bin dolar ve fazlası döviz alımında para, ilgilinin hesabına bir gün valörlü olarak geçecek.

Dövizde spekülasyonları önlemek için olduğu ileri sürülen uygulamayı Bloomberg, üç ayrı bankacıdan doğruladığını duyurarak aktardı.

Karar, yüklü miktarda dolar alarak piyasadaki dolar miktarını düşürecek perakende satış amaçlı döviz alım işlemlerine vade koymak suretiyle yükselen dolar kuru karşısında lira koruma girişimi olarak değerlendiriliyor.

‘DÜZENLEMENİN BİR ANLAMI YOK’

Ekonomi yazarı Murat Muratoğlu kararı  şöyle değerlendirdi: “Normal şartlarda 100.000 dolar çekmek için bir gün önceden şubeye haber vermek gerektiğinden nakit çekimlerde pek etkisi olmayacak bir karar… Lakin alınan doların bir gün sonra hesaba geçmesi gibi serbest piyasa kurallarından uzaklasilmasi tat kaçıracak nitelikte… Bütün bunlar ekonomik krizle mücadelede yapılmaması gerekenler olarak 10 yıl sonra ders olarak okutulacaklar” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ