1 milyar dolar satarak döviz kurunu ‘geçici’ olarak düşürebilmişler

Dolar/TL’yi düşüren ne oldu; Merkez Bankası’nın adımları mı, ‘sahur’ etkisi mi, kamu bankalarının sattığı 1 milyar dolar mı? Uzmanları konuya açıklık getiriyor.


Reuters haber ajansı, konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, Türk kamu bankalarının liradaki değer kaybının önüne geçmek için 1 milyar dolar sattığını kaydetti. Ajans, satıştaki en etkili bankanın da Ziraat Bankası olduğunu kaydetti.

Kamu bankalarının hafta başında da 24 saat içinde 1 milyar dolar sattığı iddia edilmiş; bu bilgi herhangi bir resmi kurum tarafından yalanlanmamıştı. Konuya yakın bir kaynak, T24’e verdiği bilgide bu satışta da en büyük üstlenicinin Ziraat Bankası olduğunu söylemişti.


Bloomberg’e konuşan ‘konuya yakın ancak açıklama yetkisi bulunmayan’ Asya merkezli FX traderları da dolar/TL’nin Asya seansındaki düşüşünün Türk bankalarının bankalararası platformlar üzerinden piyasaya girip anahtar seviyelerden spot dolar satması nedeniyle gerçekleştiğini söyledi.

Micheal G. Wilson tarafından gönderilen notta, “Satış, etkinin maksimum olması için kurda likiditenin en az olduğu noktada gerçekleşti. Dolar/TL spot düşüşü 6.15’e yakın tekliflerin karşılanmasıyla hızlandı. Kur, yüzde 2.2’ye kadar düşüşle 6.0542’ye kadar geriledi” dendi.

Maqasid Portföy Genel Müdürü Egemen Candır, Twitter’da yaptığı yorumda Türkiye’de orta/uzun vade hisse ve bono yatırımı yapan yabancıların, riskleri kontrol etmek için aynı zamanda TL’de kısa pozisyon tuttuğunu belirterek, “Bu tarz müdahaleler risk kontrolünü azaltınca bu sefer borsadan, tahvilden çıkış oluyor. Zarar daha kalıcı oluyor. Değmez buna” ifadesini kullandı.

‘ASIL YAPILMASI GEREKENİ YAPMIYORLAR’

Londra merkezli Bluebay Asset Management Stratejisti Timothy Ash de atılan adımın hali hazırda kısıtlı olan döviz rezervlerini boşa harcamak olduğunu savunarak, “Bu, İstanbul’da seçimlerin yenilenmesinin bedeli” dedi. Türk yetkililerin lirayı desteklemek için ellerinden geleni yaptığını kaydeden Ash, “Ancak asıl yapılması gerekeni yapmıyorlar. Bu da, yüzde 24 olan 1 haftalık repo faizini artırmak” ifadesini kullandı.

‘BU TÜR MÜDAHALELER ARTIK GEÇMİŞTE KALDI’

Marmara Üniversitesi Muhasebe ve Finansman Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Arzova da atılan adımın hata olduğu yorumunda bulunarak, sebeplerini şöyle sıraladı:

-Bu tür müdahaleler artık geçmişte kaldı. Sadece sattığı ile kalır.
-TCMB’nin rezervlerinin yeniden sorgulanmasına neden olur.
-Kur yeniden artar.

‘DOLAR KARŞISINDA EN ÇOK DEĞER KAYBEDEN PARA TL’

Türk Lirası, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimlerinin yenilenmesi yönünde karar almasından bu yana dolar, Euro ve sterlin karşısında yüzde 10’un üzerinde değer kaybetti. 6 Mayıs’ta açıklanan karardan bu yana TL, ABD Doları karşısında en çok değer kaybeden gelişlen ülke parası konumunda.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ