Yüz yüze eğitim başladı: 7 milyona yakın öğrenci yeniden sınıflarda

Yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim 12 Ekim itibariyle başladı. 7 milyona yakın öğrenci için yüz yüze eğitim haftanın iki günü olacak.


Yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim 12 Ekim itibariyle başladı. Anaokulu ve birinci sınıflar ve 2, 3, 4, 8 ile 12’nci sınıflar ders başı yapıyor.

7 milyona yakın öğrenci için yüz yüze eğitim haftanın iki günü olacak.


Okul öncesi eğitim kurumlarının tamamında, yüz yüze eğitim haftada beş gün ve günde altı etkinlik saati ile yapılacak. Lise hazırlık sınıfları ve 12’inci sınıflarda ise haftada 2 gün toplam 16 saat eğitim yapılacak.

SINIFLAR İKİ GRUBA AYRILACAK

Sınıflar, öğrenci mevcudu doğrultusunda sosyal mesafeye göre iki gruba ayrılacak. Bir grup pazartesi ve salı, diğer grup ise perşembe ve cuma günü okula gelecek. Ders süresi 30 dakika olacak.

Maske sadece ders esnasında öğretmen tarafından çıkartılabilecek ancak öğrenciler okuldan çıkana kadar maskeli olacak.

Yeni dönemde anaokullarında eğitim ise 2 günden 5 güne çıkartılacak.

TOPLU TAŞIMA ÜCRETSİZ

12 Ekim’de 06:00-14:00 saatleri arasında toplu taşıma ücretsiz olacak.

Haberi İstanbul Büyükşehir Belediyesi duyurdu.

PEKİ YÜZ YÜZE EĞİTİM NASIL YAPILACAK?

12 Ekim’de başlayan yüz yüze ve uzaktan eğitimde aşamalı geçiş planının uygulama programı hakkında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 81 ile bir yazı gönderdi. MEB’in hazırladığı programda şunlar yazıyor:

DERS SÜRESİ 30 DAKİKA, CUMARTESİ DE OKULDA OLUNACAK

-İlkokul 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıf ile ortaokul 8’inci sınıflarda haftada 2 gün, toplam 12 ders saati (2 gün, 6+6), imam hatip ortaokullarında ise haftada 2 gün, toplam 14 ders saati (2 gün, 7+7 ) uygulanacak.

-Lise hazırlık sınıfları ve 12’inci sınıflarda ise haftada 2 gün toplam 16 ders saati (2 gün, 8+8) yapılacak.

-Sınıflar, öğrenci mevcudu doğrultusunda sosyal mesafeye göre gruplara ayrılacak, her ders süresi 30 dakika, dersler arası dinlenme süresi de 10 dakika olarak uygulanacak.

-İlkokullarda ve ortaokul 8’inci sınıflarda valilik kararıyla Cumartesi günleri de okullarda yüz yüze eğitim faaliyetleri gerçekleştirilebilecek.

-Okul öncesi eğitim kurumlarının tamamında ise haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılacak.

-Yüz yüze eğitim dışında kalan tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak, uzaktan eğitimlerde bir ders süresi 30 dakika olarak planlanacak, öğrencilerin uzaktan eğitim yoluyla desteklenmelerine yönelik tedbirler okul yönetimlerince alınacak.

-Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve okula gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak ancak velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrenci uzaktan eğitimle derslerine devam ederek sınıfının müfredatından sorumlu olacak.

KÖY VE KÜÇÜK YERLEŞİMLERDE NASIL YAPILACAK?

-Köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki ilkokullar, ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının bütün sınıf seviyelerinde İl Hıfzıssıhha Kurulları’nın il/ilçe milli eğitim müdürlükleriyle iş birliği içinde alacağı kararlar doğrultusunda derslerin tamamı yüz yüze eğitim yoluyla işlenecek.

-Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan ilkokulların tamamında dersler yüz yüze eğitimle verilecek.
İlkokul ve ortaokullarda Türkçe, hayat bilgisi, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil dersleri yüz yüze eğitim yoluyla yapılacak.

-İmam hatip ortaokulu 8’inci sınıflarda ise Türkçe, matematik, fen bilimleri, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil, Kur’an-ı Kerim ve Arapça dersleri yüz yüze eğitim yoluyla işlenecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ