YÖK Başkanı Yekta Saraç, akademide liyakatsiz atamalar yapıldığını kabul etti

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, akademide son günlerde yapılan atamalarda liyakat ve ehliyetin gözetilmediğine yönelik şikayetler aldıklarını söyleyerek, “Bununla ilgili önümüzdeki haftalarda bazı kararlar alacağız” dedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Akademide son günlerde yapılan atamalarda liyakat ve ehliyetin gözetilmediği, bu hususunda toplumsal vicdanı rahatsız ettiği yönünde dikkate alınması gereken şikâyetler var. Bununla ilgili önümüzdeki haftalarda bazı kararlar alacağız" dedi.

AA'nın aktardığına göre, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, başkanlıkta düzenlenen toplantıda 'YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Platformu'nun tanıtımını yaptı.


Saraç, YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Platformu'nun doktoralı insan kaynağının Türk yükseköğretim sisteminde daha şeffaf ve liyakat odaklı istihdamına imkan sağlayacak önemli bir çalışma olduğunu söyledi.

Saraç, "Yeni YÖK'ün bir hizmeti olan YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Platformu sayesinde Türk yükseköğretim sisteminde yer almak isteyen, doktorasını başarıyla tamamlamış, Türk veya yabancı uyruklu kişiler ile stratejik hedefleri doğrultusunda öğretim üyesi arayan üniversiteler bir araya gelecektir. Böylece, Türk yükseköğretim sisteminde doktoralı insan kaynağı ihtiyacının karşılanması sürecine katkı sağlanacak ve öğretim üyeliği istihdamı sürecinin daha şeffaf, nitelik, liyakat ve ehliyet esaslı olarak yürütülmesi mümkün olacaktır. Yükseköğretimde ilk defa uygulanacak bu yöntem ile üniversite akademik personel istihdamına yeni bir vizyon kazandırılmaktadır. Kurgusu itibarıyla diğer pek çok projemizde olduğu gibi ülkemizde ve uluslararası düzeyde bir ilk olma özelliğine sahiptir" dedi.

‘ŞEFFAFLIĞI VE LİYAKATİ ÖNCELEYECEĞİZ’

Platforma doktora eğitimlerini başarı ile tamamlayan Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları ile yabancı uyrukluların giriş yapabileceklerini belirten Saraç, doktoralı öğretim üyesi adaylarının belirlenen 'https://kariyer.yok.gov.tr' elektronik adresten veya e-devlet kapısından platforma girebileceklerini söyledi.

Saraç, "Yükseköğretim tarihinde bir ilk olan bu platform, doktorasını tamamlamış akademisyen, araştırmacı ve bilim insanlarının Türk yükseköğretim sisteminde daha şeffaf ve liyakat odaklı istihdamın gerçekleşmesine hizmet edecektir. Yeni YÖK olarak, kaliteyi, şeffaflığı ve liyakati önceleyerek, yeni ve yenilikçi çalışmalarımıza devam ediyoruz. Akademideki atamalara ilişkin şikayetlerin farkındayız. Ama bu şikayetlerin ancak şeffaflık ve liyakat öncelenerek çözülebileceğini, önümüzdeki günlerde liyakat ve ehliyeti öne çıkaracak yeni kararlar alınacağını da ifade etmek isteriz" diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ