Yıllık 29 bin TL’yi verene sınavsız hukuk eğitimi

TBMM Başkanı Şentop’un ‘Mütevelli Heyeti Onursal Üyesi’ olduğu Kuzey Makedonya’daki Uluslararası Balkan Üniversitesi, sınav kazanma şartı aramadan, lise diploması olan ve yıllık 29 bin 500 TL ödeyene hukuk eğitimi vermeye başladı.


Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 2006 yılında Kuzey Makedonya’da kurulan Uluslararası Balkan Üniversitesi (IBU) bünyesinde açılan hukuk fakültesi öğrenci alımına başladı. Mütevelli Heyeti Onursal Üyesi olarak TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un bulunduğu üniversitenin 6 farklı fakültesinden 13 bölüm ÖSYM’nin YKS 2020 kılavuzunda yer alırken hukuk fakültesi kılavuzda yer almadı.

Gazete Duvar‘dan Serkan Alan’ın haberine göre “YÖK tarafından tanınırlığa ve denkliğe sahip” ifadeleriyle tanıtımını yapan üniversite, hukuk fakültesinde öğrenim görebilmek için gerekli şartlara dair, “Kayıtta herhangi bir şart aramıyoruz. Lise diploması ve gerekli evrakları tamamladıktan sonra kayıt olabilirsiniz” dedi. Üniversitenin sitesinde paylaşılan öğrenim ücretlerine göre Hukuk Fakültesi’nde eğitim alabilmek için yıllık 29 bin 500 TL ya da 4 bin 500 Euro ödemek yeterli.


KAYIT İÇİN SINAVI ŞARTI YOK, LİSE DİPLOMASI YETERLİ SAYILIYOR

Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin resmî sitesinde üniversiteye ilişkin, “Türkiye ve Kuzey Makedonya’da akredite edilen bir yükseköğretim kurumu olmasının yanında, YÖK tarafından tanınırlığa ve denkliğe sahip, ÖSYM kılavuzunda yer alan Kuzey Makedonya’daki ilk ve tek üniversitedir” ifadeleri yer alıyor.

Üniversitenin İstanbul ofisinin Whatsapp hattı üzerinden ‘Hukuk Fakültesi’nde öğrenim görmenin koşullarına dair bilgi paylaşılıyor. IBU Whatsapp adlı resmi iletişim merkezine bir öğrenci adayının yönelttiği, “Üniversitenizde Hukuk Fakültesi okumak istiyorum. Türkiye’de sınava girdim ancak yerleştiğim bölümden memnun değilim. Sınavsız bir şekilde bölüme kayıt olma imkânı var mıdır” sorusuna şu yanıt verildi:

“Kayıtta herhangi bir şart aramıyoruz. Lise diploması ve gerekli evrakları tamamladıktan sonra kayıt olabilirsiniz. Kayıtlarımız eylülün son haftasına kadar devam etmektedir.”

‘DİPLOMANIZLA DENKLİK ALABİLİRSİNİZ’

IBU Whatsapp hattına yöneltilen hukuk fakültesi kontenjanlarına ilişkin soruya ise “Kontenjanımız mevcut” cevabı verildi. Öte yandan, “Türkiye’deki denklik işlemleri konusunda bilgi verir misiniz?” sorusuna ise “Mezun olduktan sonra YÖK denklik prosedürüne tabi tutularak diplomanıza denklik alabilirsiniz. Üniversitemizde uluslararası hukuk dersleri ağırlıkta olduğu için fark dersi alıyorsunuz YÖK’ün belirlediği bir üniversitede” denildi.

ÖSYM KILAVUZUNDA HUKUK FAKÜLTESİ YOK 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), 2020 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda ise Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi altındaki hukuk bölümü yer almadı. ÖSYM aracılığıyla bu üniversitedeki 6 farklı fakülteden 13 farklı bölüm ise tercih edilebildi.

Üniversitenin, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) YKS sonuçlarına göre hukuk fakültelerine giriş için 190 bin olan başarı sırası şartını 125 bin olarak güncellendiği 2020 yılında bu bölüme kılavuzda yer vermemesi dikkat çekti.

Öte yandan Uluslararası Balkan Üniversitesi bu yıl ÖSYM Kılavuzu’nda Eğitim, İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim, İnsan ve Toplum Bilimleri, Mühendislik ile Sanat ve Tasarım olmak üzere 6 fakülte ile yer aldı. Ücretli, yüzde 50 indirimli ve yüzde 25 indirimli olmak üzere 3 farklı kategoride, 13 bölüm için öğrenci kabul eden üniversite bu bölümler için toplam 231 kontenjan belirledi.

ÖSYM’nin yerleştirme sonuçlarına göre kılavuzda yer alan bu bölümlere yalnızca 23 öğrenci yerleşti. Üniversitenin “ücretli” olan kontenjanlarına ise hiçbir öğrencinin yerleşmediği görüldü.

 TBMM BAŞKANI ŞENTOP, ÜNİVERSİTENİN MÜTEVELLİ HEYETİ ONURSAL BAŞKANI

Uluslararası Balkan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Onursal Üyesi olarak TBMM Başkanı Mustafa Şentop yer alırken, mütevelli heyetinin başkanlığında Makedonya- Türkiye Ticaret Odası Başkanlığı ve Fahri Başkonsolosluk görevlerini de üstlenmiş Aydoğan Ademoski bulunuyor. Mütevelli Heyeti Başkan Vekili koltuğunda ise aynı zamanda Halk Bank Yönetim Kurulu Başkanı ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Recep Süleyman Özdil oturuyor.

Üniversitenin mütevelli heyetinin başkan yardımcılığı görevlerinde ise Cevahir Holding Yönetim Kurulu Üyesi de olan Eser Cevahir, İstanbul Büyükşehir ve Bayrampaşa Belediye Meclis Üyesi Ahmet Tüfekçi ve Kuzey Makedonyalı siyasetçi İmer Selmani yer alıyor.

Öte yandan üniversitenin İstanbul ofisi, pandemi döneminde eğitimin nasıl olacağına yönelik aday öğrencinin sorusuna, “15 Eylül’de belli olacak. Muhtemelen online olacaktır” yanıtını verdi.

Cumhuriyet ve Türkiye gazetesinin de aralarında bulunduğu gazetelerde yer alan haberlerde ise üniversitenin pandemi dönemindeki eğitimine ilişkin, “Uluslararası Balkan Üniversitesi’ne kayıt yaptıran öğrenciler bir yıl boyunca; Türkiye’nin en prestijli, 30’un üzerinde devlet ve vakıf üniversitesinde eğitim alabilecek” ifadeleri yer aldı.

Söz konusu haberlerde IBU Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem’in, “Öğrencilerimiz kayıtlarını yaptırdıktan sonra arzu ederlerse gelişmiş online eğitim sistemimizden eğitimlerine devam edebilecekler. Öğrenci, online eğitimde kendini geliştiremediğini düşünüyor ya da fiziksel olarak üniversite sıralarında eğitim almak istiyorsa bir yıl boyunca Türkiye’deki üniversitelerde eğitim almasını sağlıyoruz. Türkiye’de işbirliği içinde bulunduğumuz devlet ya da vakıf üniversitelerinde öğrencilerimiz bir yıl boyunca bölümünün derslerine katılabiliyor” ifadelerine de yer verildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ