YGS'de sorular çalındı iddiası!

Geçtiğimiz pazar günü yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) kopya düzeneği ile yakalananların üzerinden çıkanlara dair polisin açıklamaları ve servis ettiği görüntüler "sınavdan önce sorular yine mi sızmıştı" sorusunu akla getiriyor.
Ölçme, Seçme, Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen ve milyonlarca öğrencinin kaderinin belirlendiği YGS'de kopya çekerken yakalanan kişilerin üzerinden çıkanlar soruların bazı adaylara sınav öncesinde iletilmiş olma ihtimaline işaret ediyor.

Şanlıurfa'da üzerlerinde haberleşme mekanizmaları ve "notlarla" yakalandıkları Emniyet Müdürlüğünce yapılan açıklamayla duyurulan kişilerin notlarında YGS'de çıkan soruların yanıtlarının olduğu yine Emniyet Müdürlüğü tarafından servis edilen görüntülerde dikkat çekiyor.

Yakalanan notlarda hangi soru olduğuna dair bir ipucu ve yanıt yer alıyor. ÖSYM'nin sınav sonrasında yayımladığı kitapçıkla kopyacıların notlarındaki yanıtlar karşılaştığında kimi sorulara verilen yanıtların doğru olduğu dikkat çekiyor. Örneğin notlarda yazan "Radyoaktif" sözcüğü Fen Bilimleri Testi'ndeki 17. sorunun (sf. 42) doğru yanıtı olan "C) Radyoaktif Madde" seçeneğine işaret ediyor. Kitapçıktaki tek radyoaktif sözcüğü bu sorudaki doğru yanıtta bulunuyor.
Diğer örnekler şöyle:

"İnanç Birliği": Sosyal Bilimler Testi soru 5 sayfa 13, D) İnanç birliğini [DOĞRU]

"Cumhuriyet ilanı": Sosyal Bilimler Testi soru 12 sayfa 14, A) Cumhuriyet'in ilan edilmesine [DOĞRU]

"Ulaşım Coğrafyası": Sosyal Bilimler Testi soru 20 sayfa 17, B) Ulaşım Coğrafyası [DOĞRU]

"Yunus": Fen Bilimleri soru 33 sf. 46: C) Yunus [DOĞRU]

"Özkütle": Fen Bilimleri soru 1 sf. 37: D) Özkütlesi [DOĞRU]

Notların mürekkepli bir kalemle ayrı kağıtlara yazılmış olması, sınava kağıt ya da kalem alınmadığı düşünüldüğünde yanıtların sınavdan önce hazırlandığı ihtimalini güçlendiriyor. Polisin servis ettiği görüntülerde ve açıklamada yakalanan kişilerin üzerinden mürekkepli kalem ya da boş kağıt çıktığına dair de bir işaret bulunmuyor. Bu durumda notlardaki kimi yanıtların yanlış olması, adaylara "Doğrudan yanıtlar değil de bazı sorular mı sızdırılmıştı" sorusunu beraberinde getiriyor.   


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ