Yeni kararla İmam Hatip açılması kolaylaştırılırken, Anadolu Lisesi zorlaştırıldı

Bugün yapılan yeni bir düzenlemeye göre Anadolu Lisesi açılması için en az iki sınıf öğrenci bulunması şartı konulurken, İmam Hatip Lisesi açılması için öğrenci sayısıyla ilgili herhangi bir alt sınır konulmadı.Buna göre tek bir öğrenci olsa bile İmam Hatip Lisesi açılabilecekken, Anadolu Lisesi için en az iki sınıf öğrenci bulunması zorunlu olacak.


Eğitim Sen Başkanı Feray Aytekin Aydoğan Twitter’dan yaptığı açıklamayla düzenlemeye itiraz etti:
 
RESMÎ GAZETEDE YAYIMLANDI

Söz konusu düzenleme Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de “Millî Eğitim Bakanlığı kurum açma, kapatma ve ad verme yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik” başlığı altında yayımlanan düzenlemenin içine Anadolu Lisesi ve İmam Hatip açmakla ilgili iki madde konuldu. Söz konusu maddelerde:

“(1) Anadolu lisesi açılabilmesi için; 9 uncu sınıfa kayıt olacak en az 2 şube mevcudunda öğrenci, binada en az 8, en fazla 40 derslik bulunması gerekir.”

“(5) Anadolu imam hatip lisesi açılabilmesi için; öğretim binasında en az 8 derslik, öğretim binası içinde veya bahçesinde uygulama mescidi ya da mescit yerinin olması gerekir.”

denilerek Anadolu Lisesi açılabilmesi için öğrenci sayısı alt sınırı konularak zorlaştırıldı, İmam Hatip Liselerinde ise hiçbir öğrenci sayısı alt sınırı getirilmedi. Söz konusu düzenleme hükümetin dindar nesil yetiştirme çalışmalarına aksatmadan devam ettiğinin bir göstergesi olarak yorumlandı.

LGS’DE İMAM HATİP LİSELERİNE BÜYÜK DESTEK

Milli Eğitim Bakanlığı,  geçtiğimiz eğitim öğretim yılında Liselere Giriş’te sınavla öğrenci alması için 1367 tane okulu “nitelikli okul” olarak seçti. Bu okullardan 298 tanesini  imam hatip lisesi oluştururken, talebin daha yoğun olduğu Anadolu Liselerinde ise yalnızca 222  okul sınavla öğrenci alması için belirlendi.  Böylece İmam hatipler desteklendi ancak sınav sonrası veliler çocuklarını Anadolu Liselerine göndermek isteyince İmam Hatip Liselerinde büyük kontenjan boşluğu ve kaos oluştu. Türkiye’de 61 ilde sınavla öğrenci alacak imam hatip sayısı, Anadolu lisesinden fazla.

İMAM HATİP OKULLARI ARTTI

İmam hatip lise ve ortaokullarında okuyan öğrenci sayısı bir önceki yıla göre 75 bin 767 kişi artarak toplamda bir milyon 155 bin 932’e yükseldi. Bu öğrencilerden 503 bin 978’i imam hatip lisesi, 651bin 954’ü ise imam hatip ortaokullarında öğrenim gördü. Bir önceki yıl bin 149’u lise ve bin 961’i imam hatip ortaokulu olmak üzere 3 bin 110 imam hatip okulu hizmet verirken geçen eğitim-öğretim yılında bu sayı bin 2 artarak, 4 bin 112’e ulaştı.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ