Üniversiteleri bölen tasarı TBMM’de kabul edilip yasalaştı

İstanbul ve Gazi üniversiteleri de dahil olmak üzere 13 üniversitenin parçalanmasıyla 20 yeni üniversite kurulmasını öngören kanun Meclis’te kabul edilerek yasalaştı.


Tasarının yasalaşmasının ardından öğrenciler duruma tepki gösterirken tepkilerini Twitter'a da taşıdı.TBMM Genel Kurulu’nda 4’ü vakıf, 20 yeni üniversite kurulmasını ve tarihi İstanbul ve Gazi Üniversiteleri dâhil 13 kurumdan bazı bölümlerin de yeni kurulacak üniversitelere bağlanmasını öngören kanun tasarısı kabul edilerek yasalaştı.

Kabul edilen tasarıyla bazı üniversitelerin de isimleri değişti.


Tasarıya karşı İstanbul Üniversitesi ve Gazi Üniversiteleri’nin kampüslerinde öğrenci ve akademisyenler gösteriler düzenlemiş, sosyal medyada tasarıya karşı #ÜniversitemeDokunma etiketiyle kampanya başlatılmıştı.

Muhalefet, yeni kanunun kurumların tarihini ve birikimlerini sileceğini söylüyordu. Hükümet ise, yeni kurulacak üniversitelerle hem öğrenci sayısının sınırlanacağını hem de şehirlerin ekonomisinin canlanacağını savunuyordu.

Kanunla beraber İstanbul Üniversitesi de bölündü ve üniversiteye bağlı Cerrahpaşa Tıp, Florence Nightingale Hemşirelik, Hasan Ali Yücel Eğitim, Orman, Sağlık Bilimleri, Spor Bilimleri, Veteriner, Mühendislik fakülteleri ayrıldı.

Ankara’nın köklü okullarından Gazi Üniversitesi de yasalaşan tasarıyla bölündü.

Yeni isimlerle Gazi Üniversitesi’nden ‘Hacı Bayram Veli’, İstanbul Üniversitesi’nden ‘İbn-i Sina’ ve İnönü Üniversitesi’nden ‘Turgut Özal’ üniversiteleri doğdu. Erzincan Üniversitesi’nin adı ise ‘Binali Yıldırım Üniversitesi’ oldu.

Bursa Uludağ Üniversitesi ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi gibi bazı üniversitelere de bulundukları şehrin isimleri eklendi.

Ayrıca Ankara Medipol Üniversitesi, İstanbul Atlas Üniversitesi, Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesi, İzmit Tınaztepe Üniversitesi adıyla dört yeni vakıf üniversitesi açılıyor.

‘ADINI ANMAK İSTEMİYORUM’DAN BÖLÜNMEYE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP’nin bir grup toplantısında Malatya’ya Turgut Özal Üniversitesi kuracaklarını açıklamasıyla tasarının önü açıldı.

Erdoğan konuşmasında Malatya’daki İnönü Üniversitesi’ni işaret ederek, “Mevcut üniversitenin, adını anmak istemiyorum, oradaki öğrenci sayısı fazla. Onu ikiye böleceğiz ve Turgut Özal Üniversitesi’ni kuracağız” ifadelerini kullanmıştı.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ