Üniversitelerde yüzlerce bölüm bir bir kapandı

Türkiye genelinde hemen her ile açılan yeni üniversiteler, hem akademisyen hem de öğrenci bulamayınca kapılarına kilit vurmak zorunda kaldı.
Eğitim yazarı Pervin Kaplan, blogundaki haberinde akademisyen ve öğrenci yetersizliği nedeniyle 979 bölümün kapatıldığını belirtti.

Habere göre, üniversitelerde 979 bölüm kapatıldı. Gerekçe: Akademisyen  ve öğrenci yetersiz. Öğrencisiz ve atıl durumdaki üniversiteler geçen yıl sonu yayınlanan Sayştay raporuna yansımıştı. Bu rapor da “hayalet üniversiteler” diye basında yer almıştı. Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre üniversitelerde öğrenci ve akademisyen yetersizliğinden dolayı 979 bölüm kapatılmış durumda.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in soru önergesine verdiği yanıtta 979 bölümün kapatıldığı ortaya çıktı.


CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen soru önergesinde yüksek öğretim kurumlarında kapatılan bölüm sayısını sordu. Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğrenim Kurulu’ndan (YÖK) gelen yazı doğrultusunda, öğrenci ve akademisyen yetersizliği gerekçesiyle 979 programın kapatıldığını açıkladı.

Soru önergesine verilen yanıtta, kapatılan programlarda görev yapan öğretim elemanlarının kadrolarının YÖK kararı ve rektörün teklifi üzerine “uygun görülen” birimlere tahsis edildiği belirtildi.

Antmen, yükseköğretimin iktidarın kadrolaşma alanları haline getirildiğini ve akademideki kadroların iktidara yakın kişilere açıldığını söyledi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ