Üç adımda bilinçaltını sürekli öğrenmeye programlamanın yolu

Aldığınız kararlar, tutumlarınız ve zihin setiniz, büyük çoğunlu itibarıyla bilinçaltına emanet.Kontrol edildiği sanılan birçok şeyde bilinçaltı imzası görülüyor. Bir nevi insanı yönlendirici bir fonksiyon icra eden bilinçaltı, bazen yanlış kararlar almaya da sevk edebiliyor.


Peki, bilinçaltını doğru kararlar almak ve sürekli öğrenmek için yeniden programlanın bir yolu var mı?

Ceotudent’te yer alan habere göre belli başlı telkinler ve sinyaller ile bilinçaltı şekillendirebiliyor.

Haberde, bilinçaltını üç adımda sürekli olarak öğrenmeye programlama yolları şöyle sıralanıyor:

1. Adım: Tecrübesiz perspektifi

Hiç tecrübesiz golfçülerin, tecrübeli golfçüler karşısında neden daha başarılı olduğunu düşündünüz mü? Spor psikolojisine göre bunun cevabı basit: Tecrübesiz golfçüler her atıştan sonra kendilerini değerlendirir. Bu durum, onların her hamleyi analiz etmelerini ve öğrenilecek şeyler bularak yeni stratejiler geliştirmelerini sağlar.
Tecrübeli golfçüler ise kendilerine fazlasıyla güvendikleri için ne o anki tekniklerini sorgular, ne de karşı taraftan yeni bir şeyler öğrenir.

Eğer kendinizi sürekli olarak tecrübesiz hissederseniz, bilinçaltınız yeni şeyleri keşfetmek için etrafı analiz etmeye başlar. Böylelikle her konuda kendinize ekstra şeyler katmaya başlarsınız. Öğrenmenin sonu yoktur.

2. Adım: Binaural frekans

Binaural sesler, kulaklığın iki taraftan bağımsız frekansa sahip seslere denir. Bu sesler, beyin dalgalarınızı (Delta, teta, alfa, beta ve gama) harekete geçirir ve beyninizin mevcut durumunu değiştirir.
7-14 Hz. arasında değişen frekanslar alfa dalgasını temsil eder. Genelde bu dalgalanma, vücudun rahat hissettiği durumlarda olur. Hafif uyku ve derin düşünce anlarında beyniniz alfa dalgalanma durumuna geçer ve bilinçaltınız telkine açık konuma gelir. Alfa dalgasındaki binaural seslere ulaşmak için Google'a "Binaural beats alpha waves" yazmanız yeterli olacaktır. En önemli kısım ise kulaklıkla dinlemeniz.

3. Adım: İç konuşma ve Telkin

Bilinçaltınız, iç konuşmalarınıza sizden daha çok dikkat ediyor. Düşünce sisteminiz kabullenilmiş çaresizliğe yakınsa, kendinizi toparlamanız çok daha zor olacaktır. Bu yüzden 2. adım sırasında, telkine açık hale geldiğinizde; kendinize bu konuda telkinlerde bulunun.

Kulağa ilk etapta mantıksız gelse de kendinizi telkin etmek spordan, topluluk önünde konuşmaya kadar birçok konuda kullanılıyor. Bu sistemin kurucusu Eldon Taylor, sürekli olarak beyninize yapmak istediğiniz şeyi telkin etmenin (Örneğin; "Zihnim her zaman öğrenmeye hazır" demek) bilinçaltınız tarafından dikkate alındığını ve uyum sağlayacağını söylüyor.

Kendinize verdiğiniz bilinçli/bilinçsiz birçok telkin, mevcut zihin yapınızı oluşturuyor.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ