TÜGVA: “Protestoya katılım zorunludur!”

​TÜGVA yurtlarındaki öğrenciler İslamcı örgütlerin Rusya ve İran büyükelçilikleri önündeki eylemlerine “yurttan atma” tehdidi ile zorla götürüldü.
 Dayatma bununla da sınırlı kalmadı; yurt öğrencilerine cihatçıların lideri Muhaysini’nin videolarını izlemeleri, Avrasya Tüneli oylamasında Abdülhamid’e oy vermeleri, Ak-trollerin TT kampanyalarına destek vermeleri telkin edildi.
Cihatçılara yakınlıklarıyla bilinen İslamcı örgütler Ankara’da 12 Aralık’ta Rusya Büyükelçiliği, 14 Aralık’ta ise İran Büyükelçiliği önünde Halep protestosu düzenledi. “Halep’e insani koridor” çağrısıyla başlayıp cihat ve şeriat sloganlarının atıldığı İslamcı gösterilere dönüşen eylemlere kitle desteği sağlanması için “zorunlu katılım” uygulamasına gidildi.

Sendika.Org'un haberine göre; Zorunlu katılımın adreslerinden biri Türk Eğitim Vakfı (TÜGVA) yurtlarıydı. TÜGVA’nın yurtlarında kalan öğrencilerin dahil edildiği Whatsapp gruplarında eylem çağrıları yapıldı.


Talimat ve tehdit ile “katılım”

Vakıf yönetimi ile resmi bir bağlantısı görünmeyen ancak vakfın içindeki gerici örgütlenmenin başını çeken kişilerden/hesaplardan “eyleme katılımın zorunlu olduğu” talimatı verildi. Talimatlara uymayan ve etkinliklere üç kere katılmayan öğrenciler ise “tutanak tutma”, “soruşturma açma”, “yurttan atma” ile tehdit edildi. Yurt sayısının yetersizliği ve özel yurtların pahalılığı nedeniyle cemaat-tarikat yurtlarına mecbur bırakılan öğrenciler de istemedikleri halde etkinlik ve eylemlere katılmaya zorlandı.

“Teşkilat başkanımız Muammer Abi…”

Ankara Ulus’ta bulunan 225 kişilik kapasitesi bulunan TÜGVA yurdunda kalan öğrencilerin ve yurt sorumlularının bulunduğu Whatsapp grubunda geçen mesajlaşmalarda öğrencilerin eylemlere katılmaya zorlandığı görülüyor.

Gruptaki konuşmalarda “Arkadaşlar saat 19.00 gibi Rusya Büyükelçiliğine gideceğiz teşkilat başkanımız Muammer abi katılımın zorunlu olduğunu söyledi” ifadesi yer alıyor. Ancak mesajlaşmada adı geçen ve “teşkilat başkanı” olarak tanımlanan kişinin ise ne il temsilciliği ve ne de mütevelli heyetinde resmi bir görevi bulunmuyor.


Kendini Facebook adresinde “TÜGVA’da Ankara Ortaokul Koordinatörlüğü’nde çalışıyor” olarak gösteren Enes Tuğrul, İran Büyükelçiliği önünde düzenlenecek eylem öncesi öğrencilere tehdit içerikli katılım çağrısı yapıyor:


“Muhaysini’yi izleyin, Abdülhamid’e oy, TT kampanyasına destek verin”

TÜGVA yurdundaki gerici örgütlenme sadece eylemlere “zorunlu katılım” ile de sınırlı değil. Aynı konuşma grubunda Nusra öncülüğündeki Fetih Ordusu adlı cihatçı çatı örgütünün lideri Abdullah el-Muhaysini’nin üniversite gençliğine çağrısı da paylaşıldı:

Avrasya Tüneli isim anketinde ise öğrencilere Sultan Abdülhamid’e oy verilmesi konusunda telkinlerde bulunulurken, Twitter’daki TT kampanyaları da örgütlendi:Yurtta düzenlenen etkinliklerin de paylaşımlardan aşağı kalır yanı yok. Yine “katılımın zorunlu olduğu” Mevlit Kandili programına “6 yaşındaki çocukla evlenilebilir” ve “Çalışan kadınlar, fuhuşa hazırlık yapan sürece destek veriyor” sözleriyle bilinen Nureddin Yıldız katıldı. Paylaşılan mesajda Nureddin Yıldız için “Çok donanımlı bir abimiz” vurgusu yapılıyor:

“Perşembe sohbetleri” adı altında düzenlenen buluşmalarda ise SGK Başkanı M. Selim Bağlı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı yer aldı.Aladağ’da öğrenciler var olan yurt yıkılınca Süleymancılara mecbur bırakıldı

Adana Aladağ’daki yurtta yaşamını yitiren çocuklar var olan yurtları yıkıldığı için Süleymancılar’a ait yurtta kalmaya mecbur bırakılmış.

Sendika.Org
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ