ÖSYM’nin 377 milyonluk kârı eğitime değil Hazineye aktarıldı

ÖSYM’nin son 4 yılda vergi adı altında Maliye Bakanlığına aktardığı toplam kâr 377 milyon TL’ye ulaştı. Öğrencilerin sınav başvuru ücretinden elde edilen kâr, eğitim yerine Hazineye aktarıldı.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) kâr etmediğini, gelir fazlasının devlete vergi olarak aktarıldığını açıkladı. Bakan Selçuk, ÖSYM’nin faaliyet raporlarında gelir ve gider farkının kâr olarak yorumlanmasına açıklık getirdi.


SORU ÖNERGELERİNİ YANITLADI

Selçuk, ÖSYM’nin düzenlediği sınavlarda ücret fazlalığı ve kurumun gelirlerine ilişkin muhalefet milletvekillerinin verdiği soru önergelerini yanıtladı. Yanıtta, ÖSYM’nin yurt içinde ve yurt dışında yılda yaklaşık 50 sınav yaptığını belirtti.

4 YILDIR ZAM YAPILMIYORMUŞ

Bakan Selçuk, sınavlara yılda 10 milyon adayın girdiğini ve yılda yaklaşık 1.3 milyon sınav görevlisi ile sınavların gerçekleştirdiğini aktardı. ÖSYM’nin sınavlarındaki aday sayısının yüzde 60’ını YKS’nin oluşturduğu ve üniversite giriş sınavlarına 4 yıldır zam yapılmadığı, diğer sınav ücretlerinin de ortalama yüzde 15 civarında artış yapıldığı bilgisi paylaşıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ