Ortaokulda örgütlü cinsel taciz

10 çocuğun taciz edildiği olaya müdür, müdür yardımcısı ve bir öğretmen karıştı. Detaylar korkunç.
Van’ın Erciş ilçesindeki Vali Abdulkadir Sarı Ortaokulu’nda yaşanan “yaşları 9 ile 12 arasında değişen 10 çocuğa cinsel taciz” skandalının yeni boyutları ortaya çıktı.

Birgün Gazetesi'nden Hüseyin Şimşek'in haberine göre; 10 çocuğu taciz ettiği belirtilen ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanan okul müdür yardımcısı Mesut D.’nin daha önce bir kız öğrenciye cinsel tacizde bulunurken bir öğretmen tarafından yakalandığı öğrenildi. Mesut D.’nin ayrıca 11 yaşındaki bir erkek çocuğunu daha taciz ettiği ve çocuğun olayı okul yönetimine iletmesine rağmen okul idarecilerinin “Okulun imajı bozulacak” diyerek olayı örtbas ettiği ortaya çıktı. 11 yaşındaki erkek çocuğun, okul müdürü tarafından “dayakla” cezalandırıldığı da ifade edildi.

MİLLİ EĞİTİM ÖRTBAS ÇABASINDA

Cinsel taciz skandallarının ortaya çıkmasını önlemeye yönelik girişimler, okul idarecileri ile de sınırlı kalmadı. HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Erciş Milli Eğitim Müdürü Erol Şimşek’in de olayı örtbas etmek için girişimlerde bulunduğunu belirtti. Botan, skandalın ortaya çıkmasının ardından çocuklarını okula göndermeyen ve bu yolla olayı protesto eden velilerin aktardığı bilgilere göre İlçe Milli Eğitim Müdürü Şimşek’in olayı örtbas etmek için çeşitli girişimlerde bulunduğunu anlattı. Botan, konu ile ilgili bilgi almaya çalışan gazetecilerin de İlçe Milli Eğitim Müdürü Şimşek tarafından tehdit edildiğini ifade ederek, “Sistematik hale gelen cinsel istismar birçok odak tarafından örtülmüş” dedi.

KONU MECLİS GÜNDEMİNDE
HDP’li Botan, cinsel taciz ve üzerinin örtbas edilme girişimlerini Meclis gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi veren Yılmaz, “Vali Abdulkadir Sarı Ortaokulu’nda yaşanan cinsel istismar olayıyla başlatılan soruşturma hangi aşamadadır?” diye sordu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ