Öğretmen bilmiyor ki çocuğa öğretsin

Branş sınavında öğretmenler döküldü.
Öğretmen adayları, geçen yıl yapılan sınavda kendi alanlarındaki soruların büyük çoğunluğunu cevaplayamadı.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, geçen yıl KPSS kapsamında yapılan Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’nin (ÖABT) sonuçları, öğretmenlerin duruma dair önemli bilgiler verdi.

Geçen yıl yapılan sınavda, lise matematik öğretmenleri, 50 sorudan ortlamada olarak dokuzunu cevaplayabildi.


Türkçe öğretmenleri ise 50 sorudan 32’sini doğru yanıtladı.


Formasyon alanlar da önemli

Sınav, eğitim fakültelerinden mezun olanların, fen-edebiyat fakültelerinden mezun olanlara göre daha başarı olduğunu ortaya koydu. Sınav, eğitim fakültesi öğretim üyelerince, fakültenin müfredatından belirlenen sorulardan oluşuyor.

Hürriyet’e demeç veren bir eğitimci, şu yorumu yaptı: “Şu an açıkta olan 1 milyon öğretmen adayının yarısı eğitim fakültesi çıkışlı değil. Bu noktada eğitim fakülteleri kadar, bu alanda öğretmen yetiştiren diğer fakültelerdeki eğitimin niteliği de göz önünde bulundurulmalı. Buradaki ders içeriklerine bakılmalı. Sadece eğitim fakültelerinin bu konuda başarısız olduğunu söylemek doğru olmaz.” 


SON AŞAMA SINAV

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi sınavı; KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavı ve Eğitim Bilimleri Sınavı’nın ardından girilen son aşama bir sınav.

Bu sınavda genel kültür de var ancak 50 sorudan 40’ı, öğretmen adayını branşıyla ilgili. Diğerleri de o alanın nasıl öğretileceğine yönelik yöntem tekniklerini içeren 10 soru.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ