MEB'den, köy okullarını kapatacak değişiklik

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), okulların açılması ya da kapatılmasında aranan öğrenci sayısında yaptığı değişiklik ile ilkokulların açık kalabilmesi için aranan öğrenci sayısı yükseltti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) “Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), okulların açılması ya da kapatılmasında aranan öğrenci sayısında yaptığı değişiklik ile ilkokulların açık kalabilmesi için aranan öğrenci sayısı yükseltilirken, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının açılması için aranan öğrenci sayısı düşürüldü.


"İMAM HATİPLEŞMENİN ÖNÜNÜ AÇACAK UYGULAMA"

Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, MEB’in, imam hatip ortaokulu ve liselerinin artırılması yönünde bir okullaşma politikası olduğuna dikkat çekerken, son 1 yılda açılan yeni imam hatip lisesi başına 153, yeni açılan genel lise başına ise 525 öğrenci düştüğüne işaret etti.

"SON 17 YILDA 20 BİN KÖY OKULU KAPATILDI"

Aydoğan, “Bu düzenleme imam hatipleşmenin önünü açacak bir uygulama. Son 17 yılda 20 bine yakın köy okulu kapatıldı. Köy okulları, Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne köyde yaşayan herkes için aydınlanmanın temsili olan kurumlar. Bu nedenle köy okullarının kapatılması ideolojik bir tercih” ifadelerini kullandı.

Köy okullarının özellikle salgın sürecinde açılmasının yaşamsal olduğunu çünkü köylerde yaşayan çocukların hızla eğitimden uzaklaştığını söyleyen Aydoğan, “Bu düzenleme, var olan köy okullarının kapatılmasına neden olacak” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ