KPSS Soruları İlim Yayma Cemiyeti'ne veriliyor

İlim Yayma Cemiyeti'nde kalan bir kız öğrenci, DİHA'ya soruların nasıl çalındığını anlattı.
AKP'li kadrolar tarafından yönetilen İlim Yayma Cemiyeti Diyarbakır Şubesi’nde gerçekleştirilen bir toplantıda, KPSS’ye giriş ve sonrasında bazı öğrencilere “Yardımcı olacağız” sözü verildiği iddia edildi. 

İLİM YAYMA'NIN YURTLARINDA KALAN BİR ÖĞRENCİ İTİRAF ETTİ
İlim Yayma Cemiyeti Diyarbakır Şubesi’nin 20 gün önce öğrencilerle aldığı bir toplantıda, “güvendiği” öğrencilere KPSS öncesi ve sonrası mulakatlarda “Yardımcı olacağız” sözü verildiği iddia edildi. Söz konusu iddia cemiyette ait yurtta kalan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir öğrenci tarafından ortaya atıldı. 


‘DAİRE BAŞKANLARI KATILDI’

“İsmimi verirseniz başıma kötü şeyler getirirler” diye belirten örencinin anlatımlarına göre, “yurdun genel sorunlarına ilişkin” 20 gün önce daire başkanlarının (Yurtlarda her kat bir daireden oluşuyor ve başkanları bulunuyor) katılımıyla toplantı gerçekleştirildi. Yurdun sorunları konuşulduktan sonra konunun KPSS’ye getirildiğini aktaran yurt öğrencisi, toplantıda bulunan İlim Yayma Cemiyeti Diyarbakır Şube Başkanı Ali Karakaş ve soyadını bilmediği Vefik isimli cemiyet yöneticisinin kendilerine KPSS giriş ve sonrası gerçekleştirilen mülakatlarda yardımcı olacaklarını söylediğini iddia etti. 

‘GÜVENDİĞİNİZ ÖĞRENCİLERİN DE İSMİNİ VERİN’
Söz konusu toplantıda daire başkanları, güvendikleri öğrencilerden isim istediklerini, hatta güvendikleri arkadaşlarının da isimlerinin kendilerine bildirilmesinin istendiğini vurgulayan öğrenci, “Toplantıda bir şey diyemedim ama bu bir kul hakkıdır. Benim kabul etmem mümkün değil. Kendilerine ne isim verdim ne de kendim gittim. Sınavı da hakkımla kazanacağım. Kimsenin yardımına ihtiyacım yoktur” diye konuştu. 

CEMİYETİ AKP'LİLER YÖNETİYOR
Türkiye’de 1951 yılında kurulan daha sonra Refah Partisi’nde de kimi yönetim kademelerinde yer alan 68 kişi tarafından kurulan İlim Yayma Cemiyeti, “Milli ve manevi değerleri ihya ederek geleceğe taşımak, ilim ve irfan çalışmalarını destekleyerek yaygınlaştırmak” amacı güdüyor. Cemiyetin mevcut yönetim kurulunda daha önce AKP’nin çeşitli kollarında yöneticilik yapan isimler bulunurken, genel başkanlığı ise, Refah Partisi’nin kurulmasının ardından çeşitli yönetim kademelerinde yer alan ve AKP İstanbul Teşkilatı kuruculuğu ile AKP İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüten Yusuf Tülün yapıyor. 

ERDOĞAN: CEMİYET MİLLETİN UMUDU
Kimi iddialara göre, cemiyetin direkt AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan tarafından finanse edilip, yönlendiriliyor. Cemiyetin çeşitli açılışlarına katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan en son 65’inci kuruluş yıldönümü kutlamalarında şu konuşmayı yapmıştı: “Millî bilinci ve şuuru yükseltmek, irfanı yaygınlaştırmak, hayrı tesis etmek için ter döken, mesai harcayan tüm kardeşlerime, İlim Yayma Cemiyeti’nin bütün mensuplarına, başta Yusuf Tülün kardeşim olmak üzere yönetimin tüm kademelerinde olan kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Allah’a hamdolsun, tam 65 yıldır, büyük bir özveriyle, gayretle Hak için, adalet için, ilim ve irfan için emek veriyor, mücadele ediyorsunuz. Evet, bundan 65 yıl önce, kısıtlı imkânlarla, yokluk ve yoksulluk içinde, ama halis niyetlerle, dualarla toprağa dikilen fidan, bugün koca bir çınara dönüştü. Ülke genelindeki 151 şubesi, 129 öğrenci yurdu ve 20 bin öğrencisi ile Cemiyet, bugün 78 milyonun tamamına hizmet ediyor. Sizler bu çalışmalarınızla milletimizin umudu oldunuz. Sizler, bu ülkenin hayat damarlarının kurutulmaya çalışıldığı bir dönemde millete güç ve kuvvet verdiniz. İlim Yayma Cemiyeti'nin tarihi, bu aziz milletin öz evlatlarının hikâyesidir. Şayet bugün, bir dönem öz yurdunda parya muamelesi görenler, özgür, başı dik ve vakur bir şekilde her alanda 'Biz de varız' diyebiliyorsa, bu başarıda sizlerin çok büyük katkısı var.” 

Haber: Nuri Akman/DİHAber
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ