Koronavirüse rağmen yüz yüze eğitimde üçüncü aşama başlıyor

Kovid-19’da artan vaka ve ölüm sayılarıyla birlikte yeni önlem tartışmaları sürerken, okullarda yüz yüze eğitim genişliyor. Yarından itibaren ortaokul 5. ve lise 9. sınıf öğrencileri yüz yüze eğitime başlayacak.


Başta Avrupa olmak üzere dünyanın kuzey yarım küresinde koronavirüs tedbirleri artırılıyor. Türkiye’de de yeni önlem tartışmaları sürerken yüz yüze eğitimde üçüncü aşama pazartesi günü başlayacak.

YÜZ YÜZE EĞİTİM GENİŞLİYOR


2020-2021 eğitim öğretim döneminde ilk etapta okul öncesi ve 1. sınıflar ders başı yapmıştı. Ardından ek olarak 2, 3, 4, 8. ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitimi başlatan Milli Eğitim Bakanlığı 5. ve 9. sınıfları da yarından itibaren yüz yüze eğitim planlamasına dahil etti.

Yüz yüze eğitimde, ortaokul 5. sınıflarda haftada 2 gün ve toplam 12 ders saati eğitim verilecek. İmam hatip ortaokullarında ise haftada 2 gün ve toplam 14 ders saati uygulanacak. Lise 9. sınıflarda ise haftada 2 gün toplam 16 ders saati yapılacak.

Ders süreleri 30 dakika olarak belirlenirken, teneffüsler 10 dakika olarak uygulanacak. Ayrıca sınıflar, öğrenci mevcudu doğrultusunda sosyal mesafeye göre gruplara ayrılacak.VELİLER İSTERSE ÇOCUKLARINI OKULA GÖNDERMEYEBİLİR

Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve okula gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak ancak velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrenciler uzaktan eğitimle derslerine devam edecek.

Öğrenciler devam ettiği sınıfın müfredatından sorumlu olacak ve tüm konu ile kazanımlardan yapılacak ölçme ve değerlendirmelere katılacak. Yüz yüze eğitim dışında kalan tüm dersler, uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak, öğrencilerin uzaktan eğitim yoluyla desteklenmelerine yönelik tedbirler okul yönetimlerince alınacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ