İki üniversite tek rektör dönemi!

İki üniversiteye tek bir kişinin rektör olarak atanması, ekşisözlük kullanıcıları arasında AKP'nin tartışmalı icraatlarını eleştirmede hayli yaygın bir biçimde kullanılan "akp döneminde gerçekleşmiştir" tabirini akla getirdi.
Örneğine rastlanmayan uygulamada, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. İbrahim Uslan aynı zamanda Ankara Hacı bayram Veli Üniversitesi'ne 'tedviren' rektör olarak atandı.

Gazeteduvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre, Uslan'ın iki üniversiteyi birden rektör olarak yönetmesi 'demokratik bir işleyiş' olmamakla eleştirildi.

Resmi Gazete’de 18 Mayıs tarihinde, 20 yeni üniversitenin kurulmasını öngören kanunun yayınlanmasının ardından Gazi Üniversitesi (GÜ) bölündü ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nin (AHBVÜ) kurulması için çalışmalar başladı.


Yeni akademik yıl için öğrenci kaydına başlayan AHBVÜ'nün rektörlüğü görevini Uslan yürütmeye devam etti.

Haberde Uslan için, "öğrencilerin ve akademisyenlerin bölünmesine karşı çıktığı Gazi Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan" ifadesi kullanılırken, Uslan'ın her iki üniversitenin resmi İnternet sayfasında 'rektör' olarak tanıtıldığı dikkatlerden kaçmadı.

Gazi Üniversitesi ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğrencilerine resmi sitelerinden “Hoş Geldiniz” mesajı yayınlayan Uslan’ın AHBVÜ’deki rektör unvanının yanında “Tedviren” ifadesi yer alıyor. “Tedvir uygulaması”, bir kadroya asil olarak atanma şartlarını taşımayanların o kadroya ilişkin görevi yürütmek üzere görevlendirilmesi anlamına geliyor.

Eğitim Sen Yükseköğretim Sekreteri Özgür Bozdoğan ise, bu duruma tepki gösterdi ve rektörlerin geniş yetkilerle donatıldığına dikkat çekti.

Bozdağa, eleştirilerini şöyle sıraladı:

"Özellikle görevlendirme, işe alma, görev süresini uzatma gibi konularda rektörlere tanınan yetkiler, rektörlerin üniversite yaşantısını çok ciddi şekilde belirlemesine neden oldu. Gazi Üniversitesi’nin rektörünün aynı zamanda yeni kurulan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nde rektörlük yapması üniversitenin kendi mantığına, üniversitenin bilim üreten yapısına aykırı bir durum oluşturuyor.

Üniversite dediğimizde rektöründen öğrencisine, öğretim üyesinden yardımcı personeline kadar bir bütünü tarif ediyoruz. Hacı Bayram Veli Üniversitesi bir bütünken Gazi Üniversitesi Rektörünün sırf oranın Gazi’den bölünmesinden kaynaklı, diğer üniversiteyi de yönetmesi elbette demokratik bir işleyiş değil. Kamuoyunun da bunu istediği gibi tartışacağını düşünüyoruz." 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ