Hizmet'in iyi okullarını bunun için bekletmişler

Sessiz sedasız bir peşkeş yönetmeliği çıkartıldı.
Dr İsmail S. Gülümser/Aktifhaber

Darbe bahanesiyle el konulan ve hazineye devredilen Hizmet Hareketi'ne ait okulların bir bölümü imam hatip okullarına verilmişti. Ancak özellikle iyi yerlerde rantı yüksek binalar bekletiliyordu.

Bazı okul binaları henüz faaliyette iken okul yöneticileri okulu ziyarete gelen AKP yandaşlarının bu binaları bize vereceklermiş dediklerini aktarılmıştı. Bakanlık uzun çalışmadan sonra bu binaları yandaşlara vermenin yolunu bulmuş gibi görünüyor.

 
25 Şubat 2017 günü yayınlanan yönetmeliğe göre; hazineye ait mallar okula dönüşen dershanelere 25 yıllığına verilebilecek. Ancak yönetmelikte öyle şartlar getirilmiş ki sanki adrese teslim ihale şartları oluşturulmuş. “koşulları taşıdığı belirlenen, ...uygun görülen, ....Bakanlıktan onay alan” lar.

Yani ihale koşullarını taşıma yetmeyecek ayrıca idare onay verirse, ihaleye katılabilecek. İhalelerde başvuru birden fazla ise pazarlıkla katılım payı alınarak istemedikleri caydırılabilecek. “ idare ileride  istediğinin ruhsatını iptal ederek üzerine yatırım yaptığınız binayı geri alabilecek hiç hak iddia edemeyeceksiniz”

Bu vb partiye yakın olmayanların ve imkanı sınırlı olanları cesaretini kırıp caydıracak bir sürü şart ileri sürülmüş.     

İktidar dershaneleri dönüştürmek istediğini açıkladığında Türkiye’de yaklaşık 4.000 dershane vardı. 2.000'e yakını tartışmalı ortamda ayakta kalamadı ve kapandı. Sadece 1.500’e yakını dönüşümden yararlanabildi.

OHAL’den sonra darbeye destek oldukları bahanesiyle dönüşenlerden yaklaşık 200’ü KHK ile kapatıldı. İdarenin türlü ayak oyunlarıyla halen ayakta kalmış 1.000 civarı kurum faaliyetini sürdürüyor.

Şimdi bunların yarısını ihale dışında tutmanın yolları geliştirilmiş 1.000 den fazla kurumun başvurması gereken bir ihale için öyle şartlar hazırlanmış ki bakanlığın kendi sayfasında başvuru şartı taşıyan 534 kurum olduğu açıklaması yapılmış. 

Binası büyük ve iyi yerde olanlar bunlardan hangilerine peşkeş çekilecek dersiniz?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ