Gaspın kılıfı Maarif Vakfı’na 3 yılda 1,2 milyar aktarılmış

Hizmet Hareketi’nin yurt dışındaki okullarını gasp etmek için kurulan Maarif Vakfı’na 3 yılda 1,2 milyar TL aktarıldığı öğrenildi.


TBMM’de vakıf çalışmaları hakkında bilgi veren Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün’ün açıklamalarına göre 3 yılda 19 ülkedeki Hizmet Hareketi’yle iltisaklı 213 okul gasp edilmiş.

VAKFIN KİMİNLE ÇALIŞTIĞI BİLİNMİYOR


Vakfın çalışmalarına muhalefet vekilleri tepki gösterdi. Yurtdışındaki çalışmaların devlet kontrolünde ve MEB eliyle yapılması gerektiğini vurgulayan muhalefet, vakfa yönelttikleri soru önergelerinin yanıtsız kaldığını belirtti. Türkiye’den 120 kurumla işbirliği yapıldığını ifade eden Akgün ise komisyon üyelerinin, “İşbirliği yapılan kuruluşlar hangileri?” sorusunu “Daha sonra listeyi ileteceğiz.” karşılığı vermesi dikkat çekti.

ERDOĞAN VAR, ATATÜRK YOK

Toplantı öncesinde vekillere dağıtılan bilgi amaçlı broşürlerde Atatürk’e yer verilmemesi de tartışmaya neden oldu. CHP ve İYİ Partili komisyon üyeleri vakfın çalışmalarının anlatıldığı broşürlerde Erdoğan’ın fotoğrafının bulunmasına karşın Atatürk’ün fotoğrafının olmamasına tepki gösterdi. Materyallerde Atatürk’ün unutulmasına ilişkin herhangi bir açıklama yapılamadı. Akgün ise vakfın okullarında yer alan Türkiye köşesindeki fotoğrafları göstermekle yetindi. Görsellerdeki panoların bir yanında Atatürk diğer yanında da Erdoğan’ın fotoğraflarının olması dikkat çekti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ