Eşyalarını toplamaya bile izin yok

İhraç edilen akademisyenlere eşi görülmemiş zulüm.
Anadolu Üniversitesi’nde atılan akademisyenlere muamele: ÖGB nezaretinde üniversiteye girebilir!

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde çıkarılan son KHK ile mesleklerinden atılan akademisyenlere vicdan ve hukukla bağdaşmayan zorluklar çıkarıldı. Hocalarına destek veren öğrenciler ise gözaltına alınmakla tehdit edildi.

Dün gece yayımlanan son KHK ile Anadolu Üniversitesi’nden de 28 akademisyenin görevine son verildi. Bugün okullarına eşyalarını toplamak için giden akademisyenler, rektörlüğün hukukla bağdaşmayan uygulamasıyla karşılaştılar. ÖGB şefleri tarafından akademisyenlerin ancak bir güvenlik görevlisi eşliğinde odasına giderek eşyalarını toplayabileceği bildirildi.


Bu hukuksuz uygulama üzerine üniversite öğrencileri hocalarına destek için okulun Yunus Emre Kampüsü kapısı önünde toplandı. Ancak ÖGB, öğrencilerin yürümesine de engel oldu. Özel güvenliklerin öğrencilerin yanında yürümesi talimatı veren üniversitenin güvenlik şeflerinden biri “Slogan attı mıydı direk gözaltına alacaksınız” dedi.

Aynı güvenlik şefi, KHK ile mesleğinden atılan akademisyenlerin üniversiteye bir özel güvenlik görevlisi nezaretinde girebileceğini, ve ancak onunla odasına gidip eşyalarını toplayabileceğini söyledi. Bu kişi sözlerinin devamında, “O hocanın burada işi bitmiş artık” diye bağırdı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ