EBA’ya ulaşamayan kırsaldaki 1.5 milyon çocuğa göstermelik destek

Milli Eğitim Bakanlığı, EBA’ya ulaşamayan kırsaldaki yaklaşık 1.5 milyon çocuk için 1420 EBA Destek Noktası kurdu. Bu öğrencilerin EBA Destek Noktaları’na hangi günler ve nasıl gideceklerine ilişkin soru işaretleri giderilemedi.


Uzaktan eğitime erişim sıkıntısı yaşayan öğrenciler için 81 kentte 1420 EBA Destek Noktası oluşturulduğu açıklandı ancak bulunduğu bölgede okul olmayan, kırsal bölgede yaşayan çocukların bu noktalara nasıl ulaşacağı konusunda net bilgi yok.

ULAŞIMLARI NASIL SAĞLANACAK?


Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’a konuşan Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, “Bu çocuklar Kovid-19 bulaşma riskini göze alarak dolmuşa mı binecek? Bunun ücretini kim verecek? MEB servis imkânı sağladı mı? Bunlar tespit edilip en azından servis imkânı sağlanabilirdi. Bu çocukların arasında yaşı küçük olanlar var. Ulaşımları nasıl sağlanacak? Kar yağdığında, yollar kapandığında ne olacak?” dedi.

EBA DESTEK NOKTASI 5 BİN 200’E ÇIKARILACAK

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2020- 2021 eğitim öğretim dönemi başlamadan önce yaptığı açıklama ile 1.5 milyon öğrencinin uzaktan eğitime erişimi olmadığını açıklamıştı. 31 Ağustos’ta başlayan uzaktan eğitime erişimi olmayan öğrenciler için 81 ilde 1420 EBA Destek Noktası oluşturulduğu, bu sayının 5 bin 200’e çıkarılacağı bildirilmişti. İlçe sayısı baz alındığında, ilçe başına düşen mevcut EBA destek noktası 1.5. Bu rakam, okulu olmayan köyler ile kırsal bölgede yaşayan öğrencilerin destek noktalarına ulaşımının nasıl sağlayacağı sorusunu ortaya çıkardı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ