EBA yüzünden Türkiye heba oluyor: 6 milyon öğrenci ulaşamıyor

Eğitim Sen Genel Başkanı Aydoğan, 6 milyon öğrencinin Milli Eğitim Bakanlığı’nın uzaktan eğitimde kullandığı EBA’ya ulaşamadığına dikkat çekerek, “Türkiye heba oluyor” dedi.


Milli Eğitim Bakanlığı’nın uzaktan eğitimde kullandığı EBA’da, erişim sıkıntıları devam ediyor. İmkânı olmasına karşın EBA’ya erişemeyenlerin yanı sıra gerekli ekipmanı olmadığı için sisteme hiç ulaşamayan öğrencilere de kalıcı çözüm bulunamadı.

6 MİLYON ÖĞRENCİ EBA’YA ULAŞAMIYOR


Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’a konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, olanaksızlıklar nedeniyle 6 milyon öğrencinin uzaktan eğitime erişemediğini söyledi. Aydoğan, EBA’ya erişim sıkıntısının “talep fazlalığı” ya da “siber saldırı” ile açıklanmasının “kabul edilemez” olduğunu söylerken “MEB, tüm öğrencilerimizin eğitim hakkından sorumlu. Eğitim en temel haktır, ‘arz talep’ olarak ifade edilemez” dedi.

EĞİTİMDEKİ ERİŞİM DERİNLEŞTİ

Özel okullarda uzaktan eğitime erişimde sorun yaşanmadığını ancak kamu okullarında sıkıntı olduğunu, eğitimdeki eşitsizliğin daha da derinleştiğini belirten Aydoğan, “UNICEF raporu, dünya genelinde 463 milyon öğrencinin erişim için gerekli cihazlara ve olanaklara sahip olmadığını açıkladı. Rapordaki oranı ülkemiz üzerinden değerlendirdiğimizde, 6 milyona yakın öğrencinin uzaktan eğitime erişemediğini göstermekte” ifadelerini kullandı.

“EBA’YA ULAŞIM CİHAZLARINDAN VERGİ ALINMASIN” TEKLİFİ

Eğitim politikalarından sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, uzaktan eğitim için kullanılan televizyon, bilgisayar ve tabletlerden KDV alınmamasını düzenleyen yasa teklifi verdi. Karabıyık, “Uzaktan eğitim öğrenciler arasında eğitim olanaklarına erişim açısından derin uçurumlar oluşmasına neden olmuştur” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ