Atanan öğretmen sayısı 4 yılda yüzde 51 azaldı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) kadrolu öğretmen atamalarının 4 yılda yüzde 51 azaldığı belirtildi.

Bunun yanında, ataması yapılmayan öğretmenlerin sözleşmeli öğretmenliğe başvurması sonucunda 130 bin öğretmenin 103 bininin de sözleşmeli olduğu öğrenildi.

2015 yılında 55 bin öğretmenin ataması yapılırken, 2018 yılında atanan öğretmen sayısı 27 bine geriledi. Kadrolu öğretmen ataması hızla azalırken, atanamayan öğretmenler de çareyi sözleşmeli öğretmenliğe başvurmakta buluyor.
Sevgim Begüm Yavuz'un Sözcü'de yer alan haberine göre MEB verilerine göre, özel eğitim kurumlarının, okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmen sayısı 130 bin 868. Ancak bu sayının 103 binini sözleşmeli öğretmenler oluşturuyor. Öte yandan bu yıl da atanma umuduyla KPSS'ye başvuran öğretmen sayısı 376 bin.


ZİYA SELÇUK'A TEPKİ

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk Twitter hesabından, "Okulu çok özledim.' Yahut ‘Ne yani bitti mi tatil?'diyen çocuklara kısa bir bilgilendirme: Açılış: 9 Eylül, İlk Ara Tatil: 18-22 Kasım, Yarıyıl Tatili: 20-31 Ocak, 2. Ara Tatil: 6-10 Nisan, Kapanış: 19 Haziran. Tatilin son günlerindesiniz çocuklar, keşfedin, oynayın istediğinizce." şeklinde paylaşımda bulunmuştu.

Bakan'ın paylaşımına tepki gösteren bir sözleşmeli öğretmen ise "'Baba artık gitme' yahut ‘Anne ne olur beni de götür' diyen sözleşmeli öğretmen çocuklarına kısa bir bilgilendirme: 1 Eylül'de anne babanızla son kez aynı çatı altında olacaksınız ayda bir 2-3 günlük görüşmelere kadar. Üzgünüm çocuk; seni görmüyorlar duymuyorlar…" şeklinde tweet attı.

Bir başka paylaşımda ise, "Yine gözyaşları sel olacak. Oğluma ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Kendisini bırakıp gittiğimi düşünüyor. Aramızdaki bağ büyük hasar aldı. Güven azaldı. Ona yalan söylediğimi düşünüyor. Psikolojisi alt-üst olmuş durumda. Ağır bir travma içindeyiz. Allah yardım etsin bizlere" ifadeleri kullanıldı.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ