35 öğrenciye cinsel istismar

Jandarma basına sızmasın diye tehdit etti, gizlice görevden almalar oldu...
Derik’e bağlı Göktaş İlköğretim Okulu’nda temizlik görevlisi olarak çalışan Ş.Y.’nin, 35 öğrenciye istismarda bulunduğu ortaya çıktı. Ş.Y., tutuklanırken, gizlice görevden alınan okul müdürü ve jandarmanın öğretmenleri, olayın basına sızmaması için tehdit ettiği ileri sürüldü.

Mardin’in Derik ilçesine bağlı Göktaş (Kevirşîn) köyünde bulunan Göktaş İlköğretim Okulu’nda çocuklar cinsel istismara uğradı. Okul hademesi Ş.Y.’nin yaşları 6 ila 12 arasında olan kız çocuklarına cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. Akşam okul çıkışı çocuklarının geç gelmesi üzerine şüphelenen aileler durumu araştırdı. Ailelerin çocukları ile yaptıkları görüşmede çocuklar, hademe Ş.Y., tarafından okul çıkışında bekletildiklerini, temizliğe yardım etmeye zorlandıklarını aktardı. Ailelerin soruları üzerine çocukların Ş.Y. tarafından cinsel istismara da uğradıkları öğrenildi. 

70 ÖĞRENCİNİN İFADELERİ ALINDI


Olayı fark eden aileler, Derik Jandarma Karakolu’na başvurarak Ş.Y.’den şikayetçi oldu. Bunun üzerine Ş.Y., jandarma tarafından gözaltına alınırken, savcılık da okulda okuyan 70 kız öğrencinin ifadelerini rehberlik öğretmeni eşliğinde tek tek aldı. Gözaltına alınan Ş.Y. 27 Mart’ta çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. İfadeleri alınan 35 öğrencinin ifadelerinde benzerlik olduğu belirtildi. 

Kimi aileler, cinsel istismar olayının geçen yıldan bu yana devam ettiğini; ancak bu zamana kadar anlaşılamadığını söyledi. Aileler, Ş.Y.’nin ailesinin korucu olduğunu, bu nedenle de bu zamana kadar korunduğunu iddia etti. Bu süreç yaşanırken Okul Müdürü M.Ç.’nin okuldaki tüm öğretmenlerle toplantı aldığı belirtildi. Müdür M.Ç.’nin bu toplantıda yaşanan istismarın bilgisinin kimseye verilmemesi yönünde öğretmenleri uyardığı öğrenildi. 

İddialara ilişkin aradığımız Göktaş İlköğretim Müdürü M Ç.'nin, olaydan sonra görevden alındığı ve yerine yeni bir müdürün gönderildiğini öğrendik. M.Ç’nin iletişim bilgilerini bilmediklerini belirten yeni müdür, "dosya üzerinde gizlilik kararı olduğu için bilgi veremeyeceklerini" belirterek telefonu kapattı. 

ÖĞRETMENLERE TEHDİT

Olayın soruşturmasını yapan Derik Jandarma Karakolu’ndaki askerlerin de öğretmenleri tehdit ederek, “Bu olay bizim alanımızdadır. Hiçbir şekilde bu bilgi basına sızmayacak. Telefonlarınız dinleniyor. Basında bu köyün adı bile geçmeyecek” dedikleri belirtildi. 

Olayın ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın da köye müfettiş gönderdiği öğrenildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ