Zimbabwe’de Mugabe görevden alındı

Afrika'da geçtiğimiz hafta yaşanan Mugabe geriliminde sona yaklaşılıyor. Reuters haber ajansı, Mugabe'nin kurucu lideri olduğu ZANU-PF Partisi'nden kovulduğunu yazdı.
1980'den beri ülkeyi yöneten Mugabe'nin yerine ise kendisinin bizzat kovduğu yardımcısı Emmerson Mnangagwa'nın getirilmesi gündemde.

Afrika ülkesi Zimbabwe’de görevi bırakması gündemde olan ve askeri müdahale sonrasında ev hapsinde tutulan Devlet Başkanı Robert Mugabe konusunda bir gelişme yaşandı. Bu ay başında Mugabe’nin görevden aldığı Emmerson Mnangagwa’nın ardından halkın tepkisini çeken devlet başkanı Kurucu Başkanı olduğu ZANU-PF Partisi’nden ihraç edildi.

Reuters’a konuşan yetkililer, “Mugabe ihraç edildi. Mnangagwa bizim yeni liderimiz” ifadesini kullandı. Mugabe’nin durumuyla ilgili özel bir oturuma katılan 3 diğer delege de bu açıklamayı doğruladı. Ajansın son dakika şeklinde geçtiği haberde ise Mugabe’nin eşi Grace Mugabe’nin de partiden ihraç edildiği belirtildi.


Ajansa konuşan Zimbabwe Veteranları’nın lideri Mutsvangwa da ZANU-PF’nin Mugabe’nin devlet başkanlığındna tasfiyesi için de kararlar aldığını ve süreci başlattıklarını öne sürdü. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ