Zelenskiy: Odalarınıza benim değil çocuklarınızın resmini asın, karar alırken gözlerine bakın

Ukrayna’da düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerinde görevdeki lider Pyotr Poroşenko karşısında zafer kazanan komedyen Vladimir Zelenskiy, yemin ederek resmen göreve başladı.
Yeni Ukrayna Devlet Başkanı’nın ilk icraatı erken seçimlere gidilmesi için parlamentoyu feshetmek oldu. Zelenskiy, ayrıca devlet görevlilerinin makam odasında kendi fotoğraflarının asılmasını yasakladı.

Zelenskiy “Odalarınızda benim resmimin olmasını istemiyorum. Devlet başkanı ikona değildir, idol değildir. Oraya benimki yerine çocuklarınızın fotoğrafını asın ve ne zaman bir karar alacak olsanız onların gözlerine bakın” dedi.

Sputnik’te yer alan habere göre, Zelenskiy yemin metnini okurken elinde Anayasa ve İncil’in 16. yüzyıldaki ilk çevirisi olduğuna inanılan Peresopnitsiya Gospel yer aldı.


Zelenskiy, tören konuşmasında, “Bu benim değil, hepimizin zaferi. Hepimiz Ukraynalıyız. Birleşmeliyiz, çünkü ancak o zaman güçlüyüz” diyerek birlik mesajları verdi.

‘AVRUPA YOLUNU SEÇTİK’

Zelenskiy şöyle devam etti: “Avrupa yolunu seçtik, (başını göstererek) Avrupa burada bir yerlerde. O burada olduğu sürece, Ukrayna’da da olacak.

Güçlü bir Ukrayna inşa etmek isteyen herkese memnuniyetle vatandaşlık veririm. Ukrayna’ya misafir olarak değil, evinize gelir gibi gelmelisiniz. Hediye getirmenize gerek yok, yanınızda deneyim ve zihinsel değerlerinizi getirin.

İlk görevimiz Donbass’taki çatışmaların durdurulması. Bana çatışmaların durdurulması uğruna nelere hazır olduğumu sordular. Tuhaf bir soru. Siz Ukraynalılar, yakınlarınızın hayatları uğruna nelere hazırsınız? Topraklarımızı kaybetmeyerek, barışın gelmesi için kamuoyunda tutulmamaya, reytinglerimi, makamımı kaybetmeye hazırım.”

MAHKUMLARIN TAKASINI RUSÇA BAHSETTİ

Zelenskiy, mahkumların takasına yönelik diyaloğun gerekliliğinden söz etmek için Rusçaya geçti ve “Diyaloğun başlaması ile tüm Ukraynalı tutsakların takasının başlayacağından eminim” dedi.

Yeniden Ukraynaca konuşmaya başlayan Zelenskiy, “Bir sonraki görevimiz topraklarımızı geri almak. Hem Kırım’ı hem Donbass’ı. Bunlar Ukrayna’nın toprakları.” ifadesini kullandı.

Rada Vekili Oleg Lyaşko’nun Rusça konuşmasına tepki göstermesi ve Ukraynaca konuşmasını istemesinin ardından Zelenskiy “Ukraynalılık kimlikte değil, burada, kalptedir” dedi.

‘AĞLAMAMANIZ İÇİN ELİMDEN GELEN HER ŞEYİ YAPACAĞIM’

Birilerinin ‘hayal gücü’ yüzünden yollarda tadilat çalışması yapıldığına dikkat çeken Zelenskiy “Hükümet sorunlarımızın çözümü değil, sorunumuzun kendisi” yorumunu yaptı. Hükümeti, yeni insanların gelmesi için yerlerini boşaltmaya çağırdı.

Komedyenlik kariyerine atıfta bulunan Zelenskiy konuşmasını “Hayatım boyunca Ukraynalıların gülmesi için çalıştım. Gelecek beş yıl da ağlamamanız için elimden gelen her şeyi yapacağım” sözleriyle sonlandırdı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ