Yunanistan polisi Meriç'te bir adacıkta mahsur kalan mültecilere ulaştı

Yunanistan polisi Meriç Nehri'ni geçmeye çalışırken bir adacıkta mahsur kalan 38 mülteciye ulaşıldığını duyurdu.

Yunanistan, Türkiye sınırını da belirleyen Meriç Nehri'ni geçmeye çalışırken bir adacığa sığınan ve günlerdir yardım bekleyen mültecilerin kurtarıldığını açıkladı.

Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarakis Twitter'dan yaptığı açıklamada, polisin göçmenleri bulduğunu ve sağlık durumlarının iyi olduğunu belirtti. Bakan, hamile olan bir göçmenin hastaneye kaldırıldığını belirtti.


DW'nin haberine göre söz konusu mültecilerin Suriyeli olduğu belirtiliyor. Mülteciler, Yunanistan ya da başka bir Avrupa Birliği (AB) üyesinin almaması halinde Türk yetkililerin kendilerini Suriye'ye göndereceğinden endişe ediyor.

Yunanistan Göç Bakanı Mitarakis daha önce yaptığı açıklamada göçmenlerin Yunanistan topraklarında olmadığını, nehir üzerindeki adacıkta kimsenin görünmediğini belirtmişti. Göç Bakanı konuyla ilgili olarak Türk makamlarını uyardıklarını da ifade etmişti.

Gruptaki bir kişi İngiliz Channel 4 kanalına gönderdiği video ve ses kayıtlarında adacıkta mahsur kaldıklarını, beş yaşında bir kız çocuğunun öldüğünü ve dokuz yaşında bir kız çocuğunun da acil tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğunu söylemişti.

EDİRNE VALİLİĞİ: AFAD VE HUDUT BİRLİKLERİ 4 GÜNDÜR ARAMA YAPIYOR 

Öte yandan Edirne Valiliği de iddia üzerine başlatılan arama-tarama çalışmasında herhangi bir göçmen grubuna rastlanmadığını savundu. AFAD ve Hudut birliklerinin belirtilen noktada çalışma yaptığı ifade edilen Valilik açıklaması şöyle: "Bazı basın ve yayın organları ile sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarda, Türkiye ve Yunanistan arasındaki Meriç Nehri üzerinde bulunan adacıklardan bir tanesinde 39 düzensiz göçmenin mahsur kaldığı ibarelerinin yer alması sebebiyle bahse konu adacık için bildirilen her iki koordinat alanında AFAD ve Hudut Birliklerimiz tarafından yaklaşık 4 gündür arama-tarama faaliyeti gerçekleştirilmiş olup herhangi bir göçmen veya göçmen grubuna rastlanmamıştır. Konu ile ilgili olarak Hudut Birliklerimiz tarafından sınırlarımızda bulunan alanlarda arama tarama faaliyetleri titizlikle devam etmektedir."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ