Yunan Başbakan Miçotakis Türkiye’ye karşı yaptırım istedi

Türkiye ile Doğu Akdeniz gerilimi süren Yunanistan’ın Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Avrupa Birliği’nden ‘yaptırım’ talep etti.


Fransız, Alman ve İngiliz basınına bir makale yazarak “Diyaloğa ihtiyacımız var ama silah zoruyla değil” ifadelerini kullandı.

Doğu Akdeniz’de Türkiye ile karşı karşıya gelen Yunanistan Avrupa Birliği’nden (AB) yaptırım kartını çıkarmasını istedi. Fransız Le Monde, Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung ve İngiliz The Times gazetelerinde eş zamanlı yayımlanan makalesinde Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki tartışmalı bölgelerden güçlerini çekmemesi halinde AB’nin anlamlı yaptırımlar dayatması gerektiğini” dillendirdi.
2016’DA BIRAKTIĞI YERDEN BAŞLAMALI YOKSA LAHEY’DE ÇÖZÜM ARARIZ

Diyaloğa ihtiyaç bulunduğunu ama bunun silah zoruyla olmadığını ifade ederek “Benim ülkemin güvenliğinin ve istikrarının tehdidi, bütün Avrupa Birliği ülkelerinin esenliğini ve güvenliğini tehdit eder. Avrupa gerçek jeopolitik gücünü göstermek istiyorsa saldırgan bir Türkiye’ye tavizi kaldıramaz” dedi. Çıkış yolu belirlemek için hâlâ zamanı olduğuna işaretle “Türkiye’nin geri adım atması, masaya dönmesi ve görüşmeleri 2016’da bıraktığı yerden başlatması gerekiyor. Ve eğer anlaşamazsak, Lahey’de çözüm aramalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

AKDENİZ YEDİLİSİ ZİRVESİNDE MACRON İLE BİR ARAYA GELECEK

Öte yandan Yunan Başbakanı bugün, Fransa’nın Korsika adasında gerçekleştirilecek ‘Akdeniz Yedilisi (MED7)’ zirvesine katılacak. Fransa, Portekiz, İspanya, İtalya, Malta, Yunanistan ve Kıbrıs’ın yer alacağı zirvede Miçotakis’in Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşeceği öğrenildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ