“Wuhan’da koronavirüs ölümlerinin yarısı gizlendi”

Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan şehrinde yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) ölenlerin sayısının kasti olarak yarı yarıya az gösterildiği iddia edildi. İddianın kaynağı ise Çin’de bir gazete.


Pekin merkezli Caixin adlı gazete, yeni tip koronavirüsün dünyaya yayıldığı nokta olan Çin’in Wuhan şehrinde salgından ölenlerin naaşlarının yakıldıktan sonra konulduğu kül saklama kaplarının sayısının aşırı fazla olduğunu açıkladı.

Resmi açıklamalara göre şehirde 3 bin 300’e yakın kişi salgından dolayı hayatını kaybetti. Fakat gazete son haftalarda şehre 6 bin 500 adet kül kabının gönderildiğini, salgından dolayı ölenlerin sayısının açıklanan resmi rakamın iki katına yakın olduğunu ileri sürdü.


KREMATORYUM ÖNÜNDE UZUN KUYRUKLAR

Gazete ayrıca Vuhan’daki krematoryumun (cenazelerin yakıldığı yer) önünde yakınlarının küllerini almak için bekleyen binlerce kişinin oluşturduğu kuyrukların da ölü sayısının resmi rakamdan çok daha fazla olduğunu işaret ettiğini belirtiyor.

BİNLERCE TELEFON HATTI KAPANDI

Bu arada Çin’de salgın sonrası 21 bin civarında telefon hattının kapandığı iddia edildi.

Fransa’daki Saint-Antoine Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar Servisi Başkanı Doktor Karine Lacombe da gerçeğin gizlendiği kanısında.

“Kapatılan telefon hatları konusunda da birçok veri var” diyen Lacombe, “Ülkede binlerce hattın kapanması şüphelenmenize neden oluyor” dedi.

SALGIN BİLİNENDEN DAHA ÖNCE Mİ BAŞLADI?

Lacombe ayrıca sosyal medya platformlarında dolaşan binlerce fotoğrafın da epideminin gerçek bilançosunun sorgulanmasına neden olduğunu belirtiyor.

“2019 sonunda Wuhan’a binlerce ek kül kabının gönderilmesi salgının açıklanandan çok daha önce başlamış olabileceğini düşündürüyor” diyen Lacombe, “Wuhan’daki hastalıktan dolayı ölen ilk kişiler aralıkta açıklandı” ifadelerini kullanıyor.

Doktora göre virüs topluma yayılmak için “yeterli zamanı” bulmuş olabilir. Lacombe, aralık ayındaki açıklanan ölü sayısındaki aşırı artışın epideminin ekimde başladığını işaret edebileceğini de sözlerine ekledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ