Washington Post Mehmet Baransu'yu doğruladı

Mehmet Baransu GDO'lu ürün haberinden müebbetle yargılanırken Amerika medyasında skandalı doğrulayan haber çıktı.
Amerika'nın önde gelen gazetelerinden Washington Post, milyonlarca dolarlık GDO'lu ürünün, Mersin Limanı'nda "organik" diye damgalandığını yazdı. Mehmet Baransu, Mersin Limanı'nda GDO'lu ürün skandalına dikkat çeken haber yaptığı için Ağır Ceza Mahkemesi'nde müebbetle yargılanıyor.

Washington Post, ABD’nin Türkiye’den ithal ettiği tonlarca ‘organik’ gıda maddesinin esasında organik olmadığını yazdı. Buna göre, Doğu Avrupa’dan Türkiye’ye ithal edilen tonlarca sıradan soya fasulyesi ve mısır, Türkiye’den ABD’ye ihraç edildiğinde ‘organik’ diye damgalandı. Bu ‘dönüşüm’ sırasında ürünlerin fiyatı milyonlarca dolarlık yasadışı kâr getirecek şekilde katlandı; organik olmayan ürünler, Amerikan tedarik zincirine organik zannedilerek girdi. Yani, ABD’de organik gıda tükettiğini zanneden müşteriler esasında organik beslenmiyordu…

BİR YILDA ÜÇ GEMİ


Amerikan gazetesi Washington Post’un belgelere dayandırdığı özel haberine göre, son bir yılda ABD’ye Türkiye üzerinden organik damgasıyla gıda taşıyan üç büyük kargo gemisi giriş yaptı. Bunlardan ilki, Romanya menşeli, ‘organik’ olduğu iddia edilen 23 bin ton ağırlığında mısır taşıyordu. Nakliyat, Türkiye kökenli işadamı Hakan Bahçeci’nin sahibi olduğu Dubai merkezli Hakan Agro şirketi tarafından, geçen yıl Mersin Limanı’ndan yapılmıştı.

Ancak Washington Post, bu mısırı tedarik eden Romanyalı firmanın sertifikalı bir organik şirketi olmadığını, mısırın Romanya’dan normal fiyata alındığını belgelere dayanarak yazdı. Gazeteye göre, aynı mısır ABD’ye ‘organik’ damgasıyla girdi. Mısır’ın ilk olası alıcısı olan Perdue Agribusines şirketi de, Hakan Organics firmasından ürünün organik olduğunu kanıtlayan ek belgeler talep ettiğini ve ‘gerekli belgeleri edinemedikleri’ için ürünü almadıklarını açıkladı. Söz konusu Mısır’ın Amerikan piyasasına hangi şirket tarafından satın alınarak girdiği bilinmiyor. Washington Post, Hakan Bahçeci’nin sorularına yanıt vermediğini de yazdı.

ALÜMİNYUM FOSFAT ÇIKTI

İkinci gemide, Aralık 2016’da Ukrayna üzerinden Türkiye’ye, Türkiye’den de ABD’ye ithal edilen 18 bin ton ağırlığında soya fasulyesi bulunuyordu. Washington Post, belge ve faturalarda soya fasulyelerinin organik olmadığının görüldüğünü, fasulyelerin alüminyum fosfit maddesini içerdiği yazdı. Gazeteye göre, fasulyelerin Ukrayna’dan tonu 360 dolara alındığını, ‘organik’ olarak ABD’ye ulaştıklarındaysa bu fiyatın neredeyse 600 dolara çıktığını belirtti. Haberde Türk ithalatçının adı verilmedi.

Romanya-Türkiye-Baltimore rotasıyla Mart ayında ABD’ye ulaşan üçüncü gemide de yine yaklaşık 23 bin ton ağırlığında ‘organik’ mısır vardı. Ancak bu mısırın Romanya’daki üreticisi olan Belor organik ürün satmıyordu; faturalara göre, zaten mısır Romanya’dan normal mısır fiyatına satın alınmıştı. Ancak Washington Post’a göre, organik damgasıyla girdiği ABD’de fiyatı yüzde 72 oranında arttı. Bu mısırın bir kısmını satın almaktan son anda vazgeçen DFI Organics şirketi Washington Post’a “Aracı firma şüphelerimizi gideremedi” açıklaması yaptı.

‘MİLYONLARCA DOLARLIK METAMORFOZ’

Washington Post, söz konusu ürünlerin Doğu Avrupa-Türkiye-ABD yolunda ‘milyonlarca dolarlık bir metamorfoz’dan geçtiğini vurgularken, ‘organik’ damgasının yeterli test yapılmadan bu ürünlere basılması nedeniyle ABD Tarım Bakanlığı’nı da eleştirdi. Gazete, söz konusu mısır ve soya fasulyesinin insanlardan çok çiftlik hayvanlarına besin olarak kullanıldığına ancak bu organik olmayan besinlerle beslenen hayvanların ürünlerinin piyasaya organik’ diye girdiğine dikkat çekti.

ABD'DE SORUŞTURMA KONUSU OLDU
Gazete, Türkiye’den ABD’ye son yıllarda yapılan organik ürün ithalatının ciddi oranda arttığını ve bu durumun uzmanların dikkatini çektiğini de yazdı. Washington Post’un haberinin ardından Amerikan Tarım Bakanlığı’nın organik olmayan ‘organik’ ürünler hakkında soruşturma başlattığı belirtildi. Türkiye'de Mersin Limanı'ndaki GDO'lu ürün skandalını haber yapan gazeteci Mehmet Baransu hapse atılırken, tıpkı Reza Zarrab olayında olduğu gibi konu Türk hukuku içinde çözülmeyince uluslararası hukukun konusu oldu. 

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ