Vize Ambargosu sonrası ABD-Türkiye arası ilk temas

ABD Dışişleri Bakanı "derin rahatsızlıklarını" doğrudan iletti.
Vize krizi sonrası Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ilk kez telefonda görüştü. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise krizin kısa süre içinde çözüleceğine inandığını söyledi.

ABD ile Türkiye arasında vize işlemlerinin karşılıklı olarak askıya alınması sonrası dışişleri bakanları ilk kez telefonda görüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan görüşmeyle ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Tillerson'ın Çavuşoğlu'na Türkiye'deki ABD diplomatik misyonlarındaki personelinin tutuklanmasından dolayı "derin endişesini" ifade ettiği belirtildi.


Tillerson ayrıca bu yıl içinde tutuklanan iki konsolosluk çalışanı konusunda Türk hükümetine kanıt sunma çağrısında bulundu.

Şimşek: Geçici bir anlaşmazlık

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın yıllık toplantılarına katılmak için Washington'da bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de vize krizine dair açıklamalarda bulundu. ABD Ticaret Odası'nda Türkiye'deki iş imkanları üzerine bir konuşma yapan Şimşek, vize konusunun fazla "abartılmış" ancak geçici bir anlaşmazlık olduğunu vurguladı. Şimşek krizin kısa süre içinde çözüleceğine inandığını söyledi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ