Venezuela borcunu ödeyemedi, Deutsche Bank altınlara el koydu

Üç yıl önce Venezuela Merkez Bankası- Deutsche Bank arasında imzalanan altın swap anlaşmasında Venezuela temerrüte düştü.
Bloomberg’te yer alan haberde göre, Venezuela’nın 750 milyon dolar değerindeki altın swap (değiş-tokuş) anlaşmasının ödemesini yapamamasının ardından Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank, teminat gösterilen altınlara el koydu ve anlaşmayı durdurdu.


Venezuela hükümeti ve Deutsche Bank arasında 2016’da imzalanan anlaşmaya göre Venezuela, Alman bankadan nakit kredi alıp, 20 ton altını teminat olarak gösterdi.

Yılbaşında kendisini Venezuela’nın yeni Devlet Başkanı ilan eden ve bu konuda ABD’nin desteğini alan muhalif lider Juan Guaido, anlaşmanın yapıldığı dönem ile bugün arasındaki fiyat farkını yansıtacak, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun erişemeyeceği 120 milyon dolarlık bir hesap açılması konusunda Deutsche Bank’a çağrıda bulundu.

Bloomberg’in haberinde “Ülkenin merkez bankasının rezervlerinin tarihin en düşük seviyede olduğu bir dönemde giderek azalan altın varlıkları, Maduro yönetiminin “tekneyi yüzdürmesi” ve ordunun kendine sadakatini devam ettirmesi için son kaynağı” ifadeleri kullanıldı.

ÜLKENİN ALTIN REZEVİNİN YÜZDE 40’INI GEÇEN YIL TÜRKİYE VE BAE ALMIŞTI

Maduro yönetimi ekonomik yaptırımların gölgesinde altın satışına devam ediyor. Geçen ay 570 milyon dolarlık satış yapılan ülkede Merkez Bankası’nın rezervleri 7,9 milyar dolar.

Ülkenin altın rezervlerinin yüzde 40’ı geçen yıl Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki şirketlere satılmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ