Ukrayna’da 2 bin kişi Cumhurbaşkanlığı ofisini bastı

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nin (OPU) bulunduğu Bankova Sokağı'nda toplanan 2 bine yakın kişi polis barikatını aşarak içeri girdi.


Öfkeli kalabalığa müdahale eden polislerden 27'si yaralandı. Gözaltına alınan 24 eylemci karakolda ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Ukrayna’nın başşehri Kiev’de Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nin (OPU) bulunduğu Bankova Sokağı’nda dün gece meydana gelen hadiselerde 27 polis yaralandı. Gözaltına alınan 24 eylemci ise karakolda ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.


OPU önünde 23 Şubat Salı akşamı meydana gelen çatışmalarda, 27 polis ve Milli Muhafız askeri yaralandı.

2 binden fazla kişinin katıldığı eylemlerde kolluk kuvvetleri 24 protestocuyu Emniyet’e götürdü. Eylemciler karakolda ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Polis eylemcileri durdurmak için “dağılın” uyarısında bulundu. Eylemciler polisin uyarılarına ise sözlü hakaretlerle karşılık verdi. Eylemcileri durdurmaya çalışan polislerin, üzerine maytap, kartopu ve şişe fırlatıldı, polislerin kaskları alıp kırıldı ve ateşe verildi.

GÖSTERİCİLER POLİS MİNİBÜSLERİNİ BASTI

Polis eylemci şiddetini durdurmak için son çare olarak göz yaşartıcı ve gaz bombası kullandı. Buna karşılık eylemciler de polislerin üzerine havai fişek attı.

Polis 24 kişiyi gözaltına aldı, ancak radikal sağcı gruplar, tutukluların bulunduğu polis minibüslerine basarak eylemcileri polisin elinden almaya çalıştı. Polis eylemcileri sakinleştirmek için göz altına alınanları serbest bıraktı.

Başkent Kıyiv polisi olaylarla ilgili geniş çaplı bir cezai kovuşturma başlattı.

EYLEMLER DEVAM EDECEK

Ukrayna’daki meydan hadiselerinin baş aktörlerinden aşırı sağcı örgüt “Sağ Sektör” liderlerinden Serhiy Sternenko, “cinayet, adam kaçırma, gasp, şiddet, ruhsatsız silah bulundurma” gibi bir dizi suçlamalardan 7 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

“Sağ Sektör” lideri Sternenko’ya destek için çeşitli sağcı guruplar ve bazı siyasi partiler de üstü örtülü olarak protesto eylemleri başlattı.

23 Şubat’ta Odesa Prımorskiy Bölge Mahkemesi, Sternenko’yu, Odesa bölgesinde Lıman Belediyesi Meclisi Üyeliği kazanan Serhiy Şçerbıç’i kaçırmaktan suçlu bularak 7 yıl 3 ay hapse mahkûm etti. Hapis cezası 23 Şubat 2021’den itibaren yürürlülüğe girdi, ancak dava temyizde devam edecek.

Ayrıca mahkeme kararıyla Strenenko’ya ait mal varlığının yarısına da el konuldu.

NE OLDU, NE OLACAK?

Hadisenin başlangıcı 6 yıl öncesine, 2015 ilkbaharında. Odesa bölgesinde seçim kazanan Lıman Bölge Meclisi milletvekili Serhiy Şçerbıç, “kimliği belirsiz kişiler” tarafından kaçırıldı.

Şçerbıç, kendisini kaçıranların kimlikleri hakkında polise bilgi verdi ancak bu isimler bir şekilde basına ve kamuoyuna açıklanmadı. Kaçıran kişiler hakkında ilk işlem ise 4 ay sonra yapıldı. Şçerbıç kendisi de “isimleri polise söyledim” diyerek basına açıklamadı.

Şçerbıç, Ukrayna yanlısı eylemcilere karşısı çıkan Rus yanlısı “Rodina” (Vatan Partisi) şubesini yönetiyordu ve Avrupa yanlılarına karşı teyzeleri toplayıp otobüsle meydanlara taşıyordu.

4 kişi, Şçerbıç’in başına çuval geçirip otomobille kaçırdı. Eline plastik kelepçe takıp telefonundaki SIM kartlarını aldılar. Odesa’nın Primorskiy bölgesinde bir bodrum katında 5 saatten fazla bir süre hakaret edildi, dövüldü, ölümle tehdit edildi, pense ile parmakları kıstırıldı, şakağına silah dayandı ve kurşun sıkıldı. Banka kartı ve üzerindeki, 300 grivna ile silah taşıma ruhsatı çalındı.

CEVAPSIZ KALAN SORULAR İSTİKRARSIZLIĞI KÖRÜKLÜYOR

Şçerbıç’e bunları, Strenenko’nun yaptığı iddia ediliyor. Strenenko ise bu iddiaları reddediyor.

Şçerbıç’i kimler kaçırdı? Şçerbıç’e gerçekte ne oldu? Ukrayna devletinin bu sorunun cevabını 5 yıl önce bulması gerekiyordu çünkü kapsamlı ve adil bir suç soruşturması devletin ana sorumluluklarından birisi.

Şimdiye kadar hiç kimse bu adaleti yerine getirmedi: ne mağdur ne de sanık. “Suçu kim ve neden işledi?” sorularının cevabı hâlâ eksik. Cvaplar ancak kapsamlı ve adil bir yargılama ile ortaya çıkacak.

Eylemciler Strenenko’nun serbest bırakılması için eylemlerini sürdürecek. Birileri sağ kesimin oylarına almak için eylemlere örtülü destek verirken birileri Cumhurbaşkanı Zelenskıy’i yıpratmak için hadisleri kaşıyacak.

Batıdaki ve doğudaki komşular ise şimdilik sadece olayları izleyecek, hadiselerin gidişatına göre vaziyet alacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ