Twitter Donald Trump’ın paylaşımına erişimini kısıtladı

Sosyal medya platformu Twitter, ABD Başkanı Donald Trump’ın, başkent Washington yaşanan protestolara yönelik paylaşımına “kötü davranış” etiketi ekleyerek, tweete erişimi kısıtladı.


ABD Başkanı Donald Trump ile Twitter arasında bir süredir yaşanan gerginlik büyürken, Twitter, platformu aktif kullanan Trump’ın paylaşımlarına çeşitli etiketler eklemeye devam ediyor.

Geçtiğimiz gece bir grup göstericinin Beyaz Saray’ın önünde yer alan Lafayette Park’ın içindeki, eski başkanlardan Andrew Jackson’ın heykelini yıkmaya çalışması ve bölgede bir “özerk bölge” kurmak istemesine tepki gösteren Trump, Twitter’dan, “Ben sizin başkanınız olduğum müddetçe, Washington DC’de asla bir ‘özerk bölge’ olmayacak. Bunu yapmaya kalkarlarsa, ciddi bir güç ile karşılık bulacaklar.” ifadesini kullandı.

 
Yaklaşık 5 saat sonra Twitter, Trump’ın “kötü davranış” etiketi eklediği paylaşıma erişimi kısıtladı. Twitter Trump’ın paylaşımına eklediği mesajda “Bu tweet, taciz içeren davranış hakkındaki Twitter Kuralları’nı ihlal etti. Ancak Twitter, Tweetin erişime açık kalmasının kamu yararına olabileceğini belirledi. Daha fazla bilgi al” yazarak kullanıcılara uyarıda bulundu.

TRUMP – TWİTTER SAVAŞI

ABD Başkanı Trump ile Twitter arasındaki savaş Twitter’ın hafta Trump’ın bir mesajına “teyit uyarısı” koymasıyla başlamıştı. Twitter, sosyal medya platformlarında dezenformasyonun yayılmasının önüne geçmek için”bilgiyi doğrulama” etiketini 26 Mart’ta Trump’ın Kaliforniya eyaletindeki “uzaktan oylama” konusunda attığı tweetlere de uygulamıştı.

Trump, bunun üzerine Twitter’ı “2020 seçimlerine müdahale” ile suçlamış, “Cumhuriyetçiler, sosyal medya platformlarının, muhafazakar sesleri susturmaya çalıştıklarını hissediyor. Bunun olmasına izin vermeyeceğiz, bu platformlara ya güçlü düzenlemeler uygulayacağız ya da bunları kapatacağız.” ifadesini kullanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, 28 Mayıs’ta sosyal medya platformlarının paylaşımlardan hukuki olarak sorumlu tutulmasını öngören bir kararname imzalamış ve “Twitter, saygın bir şirket olmasa ve hukuki hakkım olsa Twitter’ı da kapatırdım.” demişti.

Trump, George Floyd adlı siyah bir ABD vatandaşının polis tarafından öldürülmesini protesto edenleri “Eşkıya” diye nitelediği bir mesajında “Yağmala başlarsa ateş açma da başlar” diye tehdit etmişti.

Trump’ın bu paylaşımına “şiddeti yüceltme” uyarı koyan Twitter, “Erişilebilir olması kamuoyunun çıkarına olabilir’ diyerek mesajı kaldırmamıştı. Ancak mesajın beğenilmesini ve yorumlanmasını engellemiş, yorum yapılmadan retweet edilmesini de engelleyerek paylaşımı kısıtlamıştı.

Ardından Twitter, Trump’ın kampanya hesabından paylaşılan George Floyd’a ilişkin bir videoyu telif hakkı nedeniyle kaldırdı.

Twitter, ABD Başkanı Donald Trump’ın üzerinde oynayarak “Korkmuş bebek, ırkçı bebekten kaçıyor” başlığıyla paylaştığı bir videoya da geçtiğimiz günlerde “manipüle edilmiş medya” etiketi ekledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ