Türkiye’ye karşı Sarraf davası üzerinden yeni hamle yolda

ABD'nin İran’a yönelik yaptırımları delmekle ilgili davada adı geçen İran havayolu şirketi ‘Mahan Air’in Suriye’de çatışan milislere silah taşıdığıyla ilgili iddialar kapsamında, Türkiye’ye karşı yasal hamle yapma hazırlığında olduğu öne sürüldü.
Mahan Air’in, hem İran Devrim Muhafızları’nın Suriye’de çatışmalara katılan Kudüs Birliği’ne hem de Lübnan Hizbullahı’na silah ve teçhizat göndermek için kullanıldığı iddiası CIA, FBI ve ABD Hazine Bakanlığı’nın soruşturma gündemlerinden biri.

Habertürk Washington Temsilcisi Serdar Turgut bugünkü yazısında, ABD’nin Mahan Air ile ilgili iddialar kapsamında Türkiye’ye yönelik yeni bir ‘yasal oyun’ oynamaya hazırlandığını yazdı.

Salı günkü Wall Street Journal gazetesinde, Amerikan yönetimi tarafından yaptırımlar kapsamına alınmış bu şirketin, uçakları için yedek parça ve diğer aletleri Türk şirketleri aracılığıyla edindiğinin yazıldığını hatırlatan Turgut şöyle devam etti: “Konuyu sorduğum Amerikan kaynakları, bu gelişmenin olabileceğinin Amerikalı yetkililer tarafından Türk yetkililere söylenmiş olduğunu iddia ettiler. Dört ayrı konuda yaptırım olasılığı bulunduğunu, bunlardan birinin de Mahan Air şirketiyle ilgili olduğunu söyledikleri öne sürülüyor.”


Yazıya göre konuyla ilgili çalışma ABD Ticaret Bakanlığı’na ‘Sanayi ve Güvenlik Ofisi’ (BIS) adlı ulusal güvenliği ilgilendirebilecek yüksek teknolojili ihracatı kontrol eden birim tarafından yapılıyor. Yedek parça ve aletleri global piyasalardan edinip İran’a veren iki şirket ve bir kişinin adı veriliyor.

‘İran yayılmacılığına destek veren ülke’

Turgut yazısında soruşturmanın olası sonuçlarına ilişkin şöyle yazdı: “Yönetim kayıtlarına göre Mahan Air, İran’ın Suriye’deki milis kuvvetlerine silah ve yardım taşıyan, ayrıca Hizbullah’a teçhizat gönderilen şirket olarak tanımlandığından eğer yasal bir süreç başlatılırsa Türkiye o dosyada İran’ın bölgedeki yayılmacı faaliyetlerine destek veren ülke olmakla da suçlanmaya çalışılacak. Buradaki kaynaklar, ABD’nin, son ulusal güvenlik stratejisine göre düşman ilan ettiği İran’la böyle bir işbirliğine girdiğini iddia edeceği Türkiye’ye karşı tavrını da değerlendireceğini söylediler.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ