Türkiye’nin Mısır’a iade ettiği Muhammed Abdülhafız’dan haber alınamıyor

İdama mahkum edilen ve sığındığı Türkiye’den Sisi rejimine iade edilen Muhammed Abdülhafız’ın yeri bilinmiyor. Eşi ise 55 gündür haber alamıyor.


Karar Gazetesi’nden yayınlanan Af Örgütü Basın Koordinatörü Beril Eski imzalı habere göre Muhammed Abdülhafız gördüğü işkencelerden akıl sağlığını yitirdi. Ailesinin de Abdülhafız’ın nerede tutulduğunu bilmediği açıklandı.

Müslüman Kardeşler Hareketi Üyesi Muhammed Abdülhafız Hüseyin, 16 Ocak’ta sığınma başvurusunda bulunmak için Somali’den Türkiye’ye geldi. Ancak AKP, Abdülhafız’ı ölüm cezasına mahkum edildiği Mısır’a elleri arkadan kelepçeli olarak geri gönderdi.


GAZALİ: EŞİMİN AKIBETİNDEN ENDİŞELİYİM

Mısır’da Savcı Hişam Bereket’e yönelik bombalı saldırıdan suçlu bulunan Abdülhafız, Mısır’a geri gönderilmeden önce mahkeme tarafından gıyaben ölüm cezasına mahkum edilmişti. Eşi Walaa El Gazali’nin anlattığına göre Somali’de yaşayan Abdühlafız, Türkiye’de sığınma başvurusunda bulunabileceğine yönelik aldığı sağlam güvencelerle İstanbul’a geldi. Ancak, iltica başvurusu hazırlığı yaparken Atatürk Havaalanı’nda Sisi rejimine teslim edildi. 

HÜSEYİN’İN EL KONULAN EŞYALARI EŞİNE TESLİM EDİLMEMİŞ

Abdülhafız’ın eşi Gazali, eşinin akıbetinden endişeli olduğunu açıkladı. İstanbul’a yerleşen Gazali’ye eşinin havayolu şirketi tarafından el konulan eşyaları da halen teslim edilmedi. Eşinin sınır dışı edilmesinden sonra İstanbul’a yerleşen Gazali, en büyük korkusunun eşinin unutulması olduğunu belirtti.

Uluslararası Af Örgütü Mısır Araştırmacısı Hüseyin Baoumi ise, Abdülhafız’ın adil koşullarda yargılanmadığına dair ciddi endişeler taşıdıklarını ifade etti. 2015’te Hişam Bereket’e yönelik saldırı sırasında Abdülhafız’ın Mısır dışında olduğuna dair deliller bulunduğu ancak buna rağmen saldırıdan sorumlu tutulduğu kaydedildi. Bereket davasında bugüne kadar 9 sanığın ölüm cezası infaz edildi.

AĞIR İŞKENCELERE TABİİ TUTULDUĞU BELİRTİLİYOR 

Baoumi’nin ve eşi Gazali’nin aktardığına göre, Abdülhafız, Ocak ayında Mısır’a geri gönderildikten sonra yeniden yargılanmaya başladı. İlk duruşma ise 3 Mart’ta görüldü. Duruşmaya kadar geçen sürede hiçbir avukat veya aile üyesi Abdülhafız ile görüştürülmedi.

Avukatlarıysa, duruşmada Abdülhafız’ın gözlerinin odaklanamadığını, olur olmadık yerlerde güldüğünü, hava soğuk olmasına rağmen yazlık kıyafetlerle duruşmaya çıktığını ve akli dengesinin yerinde olmadığını bildirdi. Avukatların tanıklıkları, Abdülhafız’ın ağır işkenceye maruz kaldığına işaret ediyor. Eşi El Gazali, Muhammed Abdülhafız’ın nerede tutulduğunu bilmiyor ve 55 gündür de kendisinden haber alamıyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ