Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği Türk vatandaşlarını fişlemiş!

Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği’nde çalışan diplomatların Türk vatandaşlarını takip ederek fişleme yaptığı bir kez daha deşifre oldu.
Nordic Monitor’ün haberine göre Brüksel Büyükelçiliği’nde çalışan diplomatların hazırladığı fişleme listelerine göre Türkiye’de haklarında hukuki süreçlerin başlamasına sebep olduğu ortaya çıktı.

BELÇİKA’DAKİ FİŞLEMELERE GÖRE VATANDAŞLAR AFYONKARAHİSAR’DA SORUŞTURULMUŞ

Habere göre, Belçika’da yaşayan T.C. vatandaşlarının büyük bir kısmının Türkiye’de kütük kayıtlarının olduğu Afyonkarahisar Cumhuriyet Savcılığı’na ulaşan fişlemelere göre emniyet tarafından tek tek soruşturulduğu belirtildi.


Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği birçok kez casusluk ve fişleme skandalları ile gündeme gelmiş, ülkede faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin ve Belçika vatandaşlarının fişlenmesi krize sebep olmuştu.

 
Nordic Monitor’ün daha önce yayınladığı bir başka haberde Dışişleri’nin yurtdışından gelen fişleme ve casusluk belgelerini CD’lerle Adalet Bakanlığına gönderdiği skandalı ortaya çıkmıştı.

 

ÇAVUŞOĞLU FİŞLEMELERİ KABUL ETMİŞTİ

Viyana Sözleşmesi diplomatların görev yaptıkları ülkelerde casusluk/istihbarat çalışması yapmalarını yasaklıyor. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu artan tepkiler üzerine Şubat ayında yaptığı açıklamada istihbarat toplamak diplomatların görevi demiş, fişleme çalışmalarını kabul etmişti.

   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ