Türkiye'den Almanya'ya iltica başvurularında eğitim düzeyi yükseliyor

Türkiye ve İran’dan Almanya’ya iltica başvurusunda bulunanlar arasında eğitim düzeyi yüksek olanların oranı giderek artıyor. Türkiye’den Almanya’ya iltica başvurusunda bulunanların yaklaşık yüzde 60’ı üniversiteye gitmiş olanlardan oluşuyor.


Alman Federal Göç ve Mülteci Dairesi’nin raporuna göre, 2018 yılında Türkiye’den Almanya’ya iltica başvurusunda bulunanların eğitim düzeyi bir önceki yıla göre artış gösterdi.

Alman Federal Göç ve Mülteci Dairesi’nin (BAMF) “İltica Başvurusunda Bulunanların Potansiyelleri” başlıklı raporuna göre, 2018 yılında Türkiye’den iltica başvurusunda bulunanların yüzde 59,3’ü üniversiteye gitmiş oldukları belirtiliyor. 2017 yılında bu oran yüzde 46 olarak kayıtlara geçmişti.


15 TEMMUZ SONRASI TÜRKİYE’DE YAŞANAN CADI AVI

Başvuruda bulunanların ayrıca yüzde 14,5’inin liseye, yüzde 16,3’ünün ortaokula, yüzde 7,7’sinin de ilkokula gitmiş olduğu bildiriliyor. Raporda bu kişilerin söz konusu okullardan mezun olup olmadığı veya ne kadar süre bu okullara devam ettiği konusunda bilgi bulunmuyor.

Almanya’ya iltica başvurusunda bulunan İran vatandaşları arasında da eğitim düzeyinin yükselmesi konusunda benzeri bir gelişme gözleniyor. 2017 yılında başvuru yapan İranlılar arasında, ülkelerinde üniversiteye gitmiş olanların oranı yüzde 42,6 iken, 2018’de bu oranın yüzde 47,5’e çıktığı bildiriliyor.

Türkiye’de yaşanan 15 Temmuz sonrası yaşanan cadı avı nedeniyle Türkiye’den çok sayıda kişi Almanya’ya iltica başvurusunda bulundu ve başvuranların eğitim seviyesi sürekli yükseldi. İltica başvurularında eğitim seviyesinin yükselmesinin özellikle Türkiye’de yaşanan cadı avıyla direkt bağlantılı olduğu belirtiliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ