"Türkiye’de son dönemdeki gelişmeler, geçmişte Pakistan’da yaşananları anımsatıyor"

ABD'li eski büyükelçi John Herbst, "Bugünlerde Türkiye’de, aslında geçmişte Pakistan’da yaşanmış olanların başlangıcına tanıklık ediyor olabiliriz" dedi.
Karlov suikastı ile ilgili DW Türkçe'nin sorularını yanıtlayan ABD’li eski büyükelçi John Herbst, Türkiye'de seküler geleneğin bozulmasının Pakistan'da yaşananlara benzer sonuçları olabileceği görüşünde. ABD’li eski büyükelçi John Herbst, Türkiye'de seküler geleneğin bozulmasının Pakistan'da yaşananlara benzer sonuçları olabileceği görüşünde.

Düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nin uzmanlarından emekli büyükelçi John Herbst, Türkiye’de son dönemdeki gelişmelerin, geçmişte Pakistan’da yaşanmış olanları anımsattığını söyledi.

Herbst, Rus büyükelçiye suikastın, Türkiye-Rusya ilişkilerinde yeni bir gerilime yol açacağını düşünmediğini belirtirken, ABD’nin Suriye’de IŞİD’e karşı Kürtleri desteklemesinin Türkiye’yi Rusya ve İran ile yakınlaştırıyor olabileceğini kaydetti.


"Büyükelçi’yi öldüren bir polis. Dışarıdan Türkiye’ye bakıldığında, böyle bir gelişme nasıl görülüyor?" sorusuna Herbst, şöyle yanıt verdi:

Bugünlerde Türkiye’de, aslında geçmişte Pakistan’da yaşanmış olanların başlangıcına tanıklık ediyor olabiliriz. Pakistan’da en önemli kurumların başında yer alan ordu, geleneksel olarak seküler bir yapıydı. Ama zaman içerisinde, İslamcılaşan ve radikalleşen genç askerlerin terfi edip yükselmesiyle ve üst kademelere gelmeleriyle bu yapı değişti. Türkiye’de bu yaşandı demiyorum ama bir ölçüde buna benzer bir duruma tanıklık ediyor olabileceğimizi düşünüyorum. Böyle bir gelişmenin Türkiye’nin geleceği ile ilgili çok ciddi sonuçları olacaktır.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ