Türkiye destekli muhalifler Serakib’in kontrolünü ele geçirdi

Reuters haber ajansı, Türkiye destekli muhaliflerin stratejik Serakib ilçesinin kontrolünü geri aldığını duyurdu. Reuters, gelişmeyi 'son dakika' olarak servis etti.Reuters’ın muhalif yetkililere dayandırdığı haberine göre Türkiye destekli muhalif gruplar, İdlib’in Serakib kentinin kontrolünü tekrar ele geçirdi. Geçen haftalarda Suriye ordusu, Rusya’nın desteğiyle Serakib’den muhalifleri çıkarmayı başarmıştı.


Serakib, M5 ve M4 karayollarının buluştuğu ve ikiye bölündüğü bir kavşak nokta. Bu yüzden kasaba, çok büyük bir stratejik öneme sahip.

Bu bilgiye göre Suriye ordusu, geçen haftalarda kontrolünü tamamıyla eline aldığını duyurduğu karayollarındaki hâkimiyetini kaybetti.

İç savaş boyunca, özellikle çatışmalar kuzeyde yoğunlaştığında karayollarını kontrol altına almak Şam’ın ve muhalif kuvvetlerin ana hedeflerinden biriydi. Halep-İdlib-Hama-Humus-Şam üzerinden Ürdün’e kadar uzanan M5 karayolu ve Halep-İdlib-Lazkiye şehirlerini bağlayan ve Akdeniz’e uzanan M4 karayolu Serakib’in içinden geçiyor. Bu nedenle Serakib oldukça stratejik bir noktada bulunuyor.

Ankara Yönetimi, şubat başında Suriye rejimine ay sonuna kadar İdlib’in güneyine çekilmesi yolunda ültimatom vermişti. Rusya’nın desteklediği Beşar Esad güçlerine son uyarı ise dün bizzat Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’dan gelmişti. Erdoğan, partisinin dünkü grup toplantısında, sürenin sonuna gelindiğini söylemiş, “Rusya insani hassasiyeti kabul etmek istemiyor. Gözlem kulelerimizi kuşatanlara verdiğimiz süre doluyor” demişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ