"Türkiye, daha cömert bir cep bulana kadar Rusya'nın cebinde oturmaya devam edecek"

Rus basını: Genel olarak Türkiye şu anda Rusya'nın cebinde. Daha geniş ve cömert bir cep elde edene kadar da orada oturmaya davem edecek.
Moskova'daki dışişleri bakanları toplantısında olumlu sonuç alınması ve Astana'daki görüşmeler konusunda uzlaşmaya varılmasına rağmen Rusya-İran-Türkiye ittifakı tartışılmaya başlandı. Rus Rosbalt ajansına göre, üçlü ittifak içerisinde Rusya Türkiye'den çok İran'a güveniyor. 

Rosbalt Ajansı'nda yer alan İrina Corbeladze imzalı yazıda, Erdoğan'ın Suriye konusundaki ittifak sürecini baltalayabileceğine vurgu yapılıyor. Ayrıca Türkiye'nin hayatta kalabilmek için pragmatist nedenlerle bu ittifakın içerisinde olduğu belirtiliyor. 

Rusya-İran-Türkiye ittifakını irdeleyen makale şu şekilde:


Ocak ayının ortasında Rusya, İran ve Türk Cumhurbaşkanları Astana'da bir araya gelecek. Putin, Erdoğan ve Hasan Ruhani, Suriye'nin durumunu tartışmayı ve savaş nedeniyle harap olan ülkenin geleceği konusunda bir anlaşmaya varmayı planlıyor.

Astanada'ki buluşmada, başkanların toplantısından önce üç ülkenin dışişleri bakanları buna paralel olarak da savunma bakanları görüşecek. Yani herhangi bir tatsız sürprizle karşılaşmamak için liderler toplantıya çok ciddi seviyede hazırlanıyor. 

Moskova'daki dışişleri bakanları toplantısının sonuçlarına göre, Suriye'de ateşkes için ortak bir bildiri yayınlandı. Rusya, İran ve daha önceki olumsuz siyasi felsefesine rağmen Türkiye, Suriye'de önceliğin rejim değişikliği değil terörle mücadele olduğunu kabul etti. 

Ortaya çıkan durum paradokssal olsa da sonuçta bu ynei bir siyasi geometri. İlk olarak Türkiye köşeli göründü. Ve müttefikleri ondan ayrı düştü. Türkiye ABD'nin beklentileri kaşılamadı. Aynı şekilde Amerika'da onun beklentilerini karşılamadı. Böylece Suriye meselesinde Washington'un etkisi azaldı. Buna karşılık bu gelişme İran destekli Rusya'nın büyüyen etkisine yol açtı. Türkiye'nin bu aşamada sözde bu üçgenin bir parçası olması tamamen pragmatist nedenlerle hayatta kalabilmek için.

Rusya'nın bu yeni üçgende tutarsız ve egzantrik hareketleri olan Erdoğan'dan daha çok İran'a güvendiği anlaşılıyor. Yani Rusya bazı uzmanların aksine, bu yapının istikrarsızlık risknin muhtemelen farkında.

İlk olarak, Rusya ve İran'ın pozisyonları Suriye'de çok yakın. Ancak Türkiye'nin sadece Suriye'de değil bütün Ortadoğu'da kendi hırsları var. Ve İran bu noktada ona yoldaş değil.

İkincisi Rusya ve Türkiye rasında Güney Kafkasya'dan dolayı görüş ayrılıkları var. Türkiye'nin buradaki müttefikleri Azerbaycan ve Gürcistan. Askeri ve siyasi nedenlerden dolay Moskova bu duruma kıskançlıkla yaklaşıyor. Aynı zamanda Ankara'nın Rusya'yı desteklemediği Kırım meselesi de zaman zaman yeniden aktif hale gelebilir. 

Genel olarak Türkiye şu anda Rusya'nın cebinde. Ve daha geniş ve cömert bir cep elde edene kadar orada oturmaya davem edecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ