Tüm kıtalarda faal tek mafya örgütlenmesine Avrupa çapında operasyon

AB'nin koordinasyonunda İtalya, Almanya, Hollanda ve Belçika polis teşkilatlarının yürüttüğü 'Pollino' operasyonunda, Kalabriya mafyası 'Ndrangheta'ya 'ağır darbe' indirildiği ve onlarca kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

İtalya'nın Sicilya merkezli Cosa Nostra, Napoli merkezli Camorra ile birlikte üç büyük mafya örgütlenmesinden biri olan Kalabriya merkezli 'Ndrangheta'ya karşı Avrupa ve Güney Amerika'da eşzamanlı uluslararası operasyonlar düzenlendi.

'Ndrangheta'ya 'ağır darbe' indirildiği açıklanan operasyonlarda onlarca kişi gözaltına alındı.


Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler arasında yargısal işbirliği kurumu Eurojust'ın koordinasyonunda İtalya, Almanya, Hollanda ve Belçika polis teşkilatları Avrupa çapında operasyonlar yürüttü.

Eurojust'ın açıklamasına göre 2016'da başlayan bir soruşturmaya dayanarak 'Pollino' adı verilen operasyona girişildi. Avrupa'da kokain kaçakçılığı, kara para aklama, rüşvet ve şiddet faaliyetlerinde bulunan 'Ndrangheta ağları hedef alındı.

İtalyan polisi operasyonun başını kendi mafyayla mücadele ve terörle mücadele birimlerinin çektiğini ve Almanya, Belçika, Hollanda yetkilileriyle işbirliği yaptıklarını açıkladı. Operasyonun 'Ndrangheta'nın ağır toplarını hedef aldığı ve ilk etapta 90 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

AB üyesi ülkeler ile birliğin ortaklık kurduğu diğer ülkelerin güvenlik güçlerinin uluslararası organize suçlar ve terörizme karşı işbirliği kurumu Europol'den de açıklama geldi. Europol "Dünya çapında güçlü İtalyan suç şebekelerinden birine ağır darbe indirildi" dedi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı, İtalyan siyasetçi Antonio Tajani, operasyona katılan polis teşkilatlarına kutlama mesajı gönderip "Avrupa 'Ndrangheta suç gruplarıyla mücadele ediyor" dedi.

Adı Yunancada 'kahramanlık' anlamına gelen sözden gelen 'Ndrangheta, İtalya'nın güneyindeki Kalabriya bölgesinin çeşitli köyleri ve büyük ailelerinden kaynaklanan klanlardan oluşuyor.

Polisin sürekli operasyonları ve gözaltılarına maruz kalmasına rağmen 'Ndrangheta büyüyüp gelişmeye ve çapını genişletmeye devam ediyor. Bu sayede nüfuzu Cosa Nostra ve Camorra'yı geçti.

Kokain kaçakçılığını kontrol eden güç haline gelen 'Ndrangheta, organize suçla mücadele savcılarına göre tüm kıtalarda faal tek mafya örgütlenmesi konumunda. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ