Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri!

Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı...
Trump’ın kampanyasının beyinlerinin sürekli farklı Rus ilişkileri ortaya dökülmeye devam ediyor.Trump’ın eski kampanya müdürü olan Paul Manafort’un Rusyalı bir zenginle sanılandan çok saha güçlü finans bağları olduğu bildirildi.

İncelemeler 26 milyon dolarlık bir kredinin Manafort ve milyarder Deripaska’ya bağlı bir şirket üzerinden el değiştirdiğini gösteriyor. İki ismin arasındaki bu alışveriş geçen 10 yılda 60 milyon dolar civarına ulaştı.

Manafort geçen yıl ağustosta istifa ettirilmiş ve iddiaları da reddetmişti. Kendisi şu an Robert Mueller’in Trump kampanyası ve Rusya ilişkisi soruşturmasında merkezi bir figür konumunda.


NBC News tarafından elde edilen belgelere göre, krediler Deripaska’nın Kıbrıs’a kayıtlı ve varlıkları Manafort’a ait olan bir şirketten gönderilmiş.

Deripaska’nın bu süreçte bir yorumda bulunmadı.

Manafort’un sözcüsü Jason Maloni yardım parası ile ilgili özel bir cevap vermeyi reddetti. Fakat yaptığı bir açıklamada “ Sayın Manafort bugün eski müşterilere borçlu değil, Trump kampanyasında çalışmaya başlamadan önce de değildi.

Jason Maloni daha sonra açıklamasını yeniledi ve; “Son haberler gösteriyor ki Sayın Manafort kampanyaya katılmadan önce ve istifa sonrası olmak üzere izlemenmekteymiş. Kendisi Amerikan  hükümetine seslenerek eğer varsa kendi ve Amerikan olmayan unsur ile arasındaki ses kayıtlarını yayınlamasını isteyerek bu komploya bir son verilmesini istedi. Sayın Manafort, Rusya hükümetiyle gizli bir iş birliği yapmamıştır.“

NBC haberi, Deripaska ve Manafort ilişkisinin 2007’de başladığını belirtti. Wall Street Journal’a göre Rusya’nın Gürcistan’daki çıkarları için de birlikte çalıştılar.

Habere göre Deripaska’nın şirketinden Hong Kong döviz bürosu üzerinden Kıbrıs’ta Manafort’un çıkar ilişkisi bulunan Yiakona adında bir partiye 26 milyon dolar aktarıldı.

Kara para aklama üzerine uzman olan avukatlara göre miktarlar sıradışı ve yüksek. “Kara para aklayıcılar sık sık ödemeleri kredi gibi gösterirler.” dedi eski federal savcı Stefan Cossela. “Ödemeye, kredi diyebilirsin ya da Mary Jane. Eğer bir krediyi ödeme niyeti yoksa o bir kredi değildir. Sadece bir ödemedir.”

Yasal dosyalama Deripaska’nın parayı başka bir Kıbrıs şirketi aracılığıyla aktardığnı gösteriyor ve Manafort’un olası gereksiz vergilerden kaçınılabilmesi için yatırımların krediler olarak düzenlenmesini istediğini iddia ediyor.

Kıbrıs hükümeti üst düzey kaynakları ada polisinin Amerikan otoritelerinin resmi bir isteği ile beraber davayı Amerikalı soruşturmacılara vermek üzere kanıt toplama devam ediyor.

whattı
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ