Trump’ın azledilmesinin önünü açan tasarı kabul edildi

Temsilciler Meclisi, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in, Trump'ın görevden alınması için 25. maddeyi aktif etmesi çağrısına ilişkin tasarıyı kabul etti.
ABD tarihinde hakkında ikinci kez azil süreci başlatılan ilk Başkan Donald Trump’ın görevde olduğu her dakikanın bir tehlike unsuru olduğunu savunan Demokratlar, görevden alınması için ilk adımı attı. Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada Başkan Yardımcısı Mike Pence’in 25. maddeyi uygulamasının yolunu açan tasarı onaylandı. Böylece Trump için azil süreci başlatılacak.

ABD’de geçen hafta Kongre’de 2020 seçimlerinin tescillendiği sırada Trump destekçilerinin Kongre’yi basması ve olaylarda 5 kişinin ölmesi sonrasında Demokratlar’ın yanı sıra Cumhuriyetçi senatörler de Trump’ın görevini bırakması gerektiğini söylemeye başlamıştı. Eğer 24 saat içinde görevden alınmazsa süreci azil başlatılacaktı.

Baskını desteklediği ortaya çıkan Trump’ın görevden alınması ile ilgiliaçıklama yapan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Trump’ın azil sürecinin başlamasının şartlarını açıklamıştı.


Trump’ın söz konusu maddeyle görevden alınabilmesi için Pence ve Trump kabinesindeki isimlerin çoğunluğunun, Başkan’ın görevini yürütümediğini duyurması gerekiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ